STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA W ŁAGIEWNICKIEJ BAZYLICE

Dzień Świętości Życia w łagiewnickiej Bazylice

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Zając. W czasie Eucharystii kilkadziesiąt osób włączyło się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.Na początku Mszy świętej zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślił, że to miejsce jest bardzo związane z modlitwą w intencji życia. – Od kilkunastu lat trwa tutaj modlitwa w obronie życia. W każdą drugą sobotę miesiąca można włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę Msza święta o godzinie 18 jest odprawiana w intencjach przebłagania miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia ludzkiego oraz o zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział, przypominając, że także w ostatnich dniach w Bazylice trwał Tydzień Modlitwy w intencji życia.

W homilii bp Jan Zając przypomniał, że od blisko 25 lat każdego roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. – Jego początki w naszej Ojczyźnie związane są z apelem świętego papieża Jana Pawła II – papieża rodzin. I On dzisiaj również z Domu Ojca wzywa nas: „Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczności świeckich, wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywania ciąży, eutanazja”.

Jak mówił bp Zając szczególnym darem Boga dla człowieka jest sakrament małżeństwa. – Pamiętajmy, że troska o ludzkie życie jest głęboko związana z troską o wartość sakramentalną małżeństwa, we wspólnocie Kościoła. Obecnie jesteśmy świadkami różnych ataków na instytucję małżeństwa i wyrastającą z niej rodzinę. Sakrament małżeństwa jest lekceważony w naszych wspólnotach i rodzinach, gdzie często traktuje się jako dodatek do wcześniej już rozpoczętego wspólnego życia czy też pochopnie rezygnuje się z niego w momencie napotkanych trudności i problemów. Wobec takiej współczesnej rzeczywistości trzeba nam dostrzec wartość sakramentu małżeństwa, bowiem sakrament pozwala na pełny rozwój kobiety i mężczyzny, którzy rozeznając wzajemną miłość stają się odpowiedzialni za swoje życie, aby również dar nowego życia, jakim chce ich obdarzyć Bóg. Związane to jest z postawą odpowiedzialnego rodzicielstwa, które pochopnie mylone bywa ze świadomym macierzyństwem. Jeśli chodzi o to drugie to człowiek stawia się w roli Boga, przypisując sobie rolę stwórcy i ograniczając dar rodzicielstwa do swoich potrzeb – podkreślił i dodał, że troska o godność ludzkiego życia, jego świętość wymaga również wychodzenie tam gdzie człowiek doświadcza ułomności, problemów, ludzkich dramatów, odrzucenia i niezrozumienia. – Nawiązując do słów papieża Franciszka, musimy szukać człowieka na peryferiach, na które z różnych powodów został zepchnięty. „Śpieszmy z pomocą potrzebującym, aby nie dopuścić do tragedii dzieciobójstwa. Trudności natury materialnej czy zdrowotnej nie mogą zmusić matki do zabijania poczętego życia” – tak woła i dzisiaj już z Domu Ojca Apostoł Bożego Miłosierdzia św. Jan Paweł II – mówił bp Zając.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 roku w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE