21 animatorów i 5 świeckich moderatorów Grup Apostolskich RAM Archidiecezji Krakowskiej przyjęło błogosławieństwo w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka.
Na początku kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas powitał zebranych i przypomniał, że właśnie w krakowskich Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Przywołał słowa Ojca Świętego, który podczas konsekracji bazyliki w sierpniu 2002 r., mówił, że nie ma innej nadziei dla świata niż miłosierdzie Boga. – Cieszę się, że dziś to miłosierdzie ma młode oblicze i że po raz trzeci ten dzień wspólnoty odbywa się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – podkreślał ks. Bielas, dziękując za obecność.
Eucharystii w ramach Dnia Wspólnoty Grup Apostolskich przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem i były wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W homilii wskazał, że autor psalmu, który wybrzmiał podczas uroczystości, wychwala Boga za dzieło stworzenia i zadaje pytanie czym jest człowiek, że Pan się o niego troszczy i wszystko mu poddał. Przypomniał, że św. Paweł w liście Efezjan prosi o Ducha mądrości, by poznać, czym jest nadzieja powołania, a Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że ludzie żyją po to, by Boga czcić, kochać, a przez to osiągnąć szczęście wieczne.
Kaznodzieja podkreślał, zwracając się do zebranych w łagiewnickiej świątyni, że Bóg zesłał swego Syna i należy żyć według wskazań Zbawiciela. Zauważył przy tym, że Sobór Watykański II uświadomił wszystkim wierzącym, że Bóg zbawia nie pojedynczo, ale czyni z wiernych jeden Lud Boży. – Posiadanie Boga jako najwyższego dobra wymaga, by dzielić się Nim z innymi. Bogiem trzeba się dzielić z naszymi braćmi i siostrami. Wymaga to wiary i odwagi – wyjaśniał infułat.
Nawiązując do słów Jezusa z Ewangelii, mówił, że nie można się lękać i nie można pozwolić sobie na to, by zaprzeć się Chrystusa. Wskazywał, że tak, jak zalecał Apostołom Zbawiciel, trzeba zaufać mocy i mądrości Ducha Świętego, który jest Pocieszycielem i Obrońcą. – Bądźcie gotowi na współpracę z Duchem Świętym. Troszcząc się o tę gotowość, będziecie mogli pomagać w sprawach duszpasterskich i wielu ludziom pomożecie osiągnąć szczęście – zwracał się do młodych ks. inf. Stanisław Olszówka. Poprosił przyszłych animatorów i moderatorów Grup Apostolskich, by zawsze prowadzili bliźnich do Boga. – Głoście miłosierdzie Boże całym swym życiem – apelował.
Uwrażliwiał też młodych ludzi na los chorych ludzi oraz ich zbawienie i przypomniał, że sakrament namaszczenia chorych ma pomóc w powrocie do zdrowia. Poprosił także zebranych, by potrafili zwracać uwagę innym na niewłaściwe zachowanie. – Starajcie się sami żyć przykładnie, wzmocnieni życiem sakramentalnym i zachęcajcie rówieśników do pięknego życia – powiedział, składając młodzieży, rozpoczynającej posługę animatora i moderatora, życzenia.
Przed błogosławieństwem młodzi, która z rąk inf. Olszówki odebrała krzyże animatorskie i moderatorskie, dziękowała zarówno celebransowi, jak i tym wszystkim, którzy prowadzili ich i wspierali na drodze przygotowania do podjęcia posługi.
Głos zabrał też ks. Marcin Rozmus, diecezjalny moderator Grup Apostolskich RAM, który wyraził wdzięczność ks. inf. Stanisławowi Olszówce, kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kapłanom i ramowiczom, którzy przybyli do krakowskich Łagiewnik z różnych stron Archidiecezji Krakowskiej. Zwrócił się do nowo pobłogosławionych moderatorów i animatorów, gratulując im. – Jesteście dla nas ważni. Każdy z Was. Życzę Wam, żeby to, co dzisiaj tutaj się wydarzyło, to wszystko, co wypowiadaliście ze swojego serca, to wszystko, co dzisiaj usłyszeliście jako modlitwa za Was, żeby to każdego dnia w Was siedziało. Żebyście byli prawdziwymi apostołami współczesnego świata w tych środowiskach, w których jesteście na co dzień – mówił.
Podczas Dnia Wspólnoty Grup Apostolskich błogosławieństwo przyjęło 21 animatorów i 5 świeckich moderatorów RAM. Wręczono również trzy krzyże ze srebrną wpinką, które są znakiem honorowego członkostwa we wspólnocie. Z nominacji młodzieży otrzymali je w tym roku: ks. Dominik Kowynia, Emilia Kolanko i Daria Rembilas.
Zwieńczeniem świętowania była Gala RAM z wręczeniem statuetek „Skrzydło Orła” dla najbardziej zaangażowanych osób we wspólnocie oraz koncert rapera Arkadio.