STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZISIAJ PREMIERA NOWEJ PŁYTY DYRYGENTA CHÓRU I ORKIESTRY ŚDM W POLSCE

Dzisiaj premiera nowej płyty dyrygenta chóru i orkiestry ŚDM w Polsce

Pod koniec lipca nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego ukaże się nowa płyta o. Dawida Kusza – dominikanina, a jednocześnie znanego i cenionego kompozytora muzyki liturgicznej. Dzisiaj w Krakowie będzie można wysłuchać na żywo utworów z krążka.
 

Album jest starannie wyselekcjonowanym przeglądem twórczości zakonnika z ostatnich ośmiu lat. Od wydania jego ostatniej autorskiej płyty „Witaj Maryjo” minęło 11 lat.

Materiał został nagrany w połowie roku w niezwykłym wnętrzu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie pod okiem najlepszych realizatorów. – Nagrania są niesamowitą przygodą. Momentem, w którym splatają się i wchodzą w reakcję między sobą działania, talenty oraz emocje wielu ludzi. Towarzyszy im przekonanie, że tworzy się coś nowego, bardzo osobistego. Coś, czego będą słuchać kolejne pokolenia – podkreśla o. Dawid Kusz.

W skład płyty „Ite in mundum” wchodzą utwory komponowane na różne okazje, w tym Mszę świętą z okazji zakończenia Jubileuszu 800-lecia Zakonu Ojców Dominikanów, Mszę świętą inaugurującą rocznicę 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie czy cykliczne, adwentowe Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, organizowane przez Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne („Missa Vroclaviensis”, która dla potrzeb nagrania otrzymała nowe opracowanie instrumentalne).

Krążek stanowią również utwory pisane na potrzeby wykonania koncertowego, jak chociażby trzyczęściowa „Gloria”, powstała z okazji jubileuszu Scholi Domenica oraz „Odszedł Pasterz od nas” i „Adoramus Te, Christe”, których premiera odbyła się w Lublinie podczas festiwalu „Wielkopostne Śpiewanie” w 2018 roku. Repertuar ten, jak twierdzi sam autor, „jest trudny i wymagający”, ale może być użyty w celebracji Eucharystii.

Oficjalną premierą płyty będzie Msza św. celebrowana w ramach trwających obecnie w Krakowie Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Rozpocznie się ona dzisiaj o godz. 20.15 w krakowskiej bazylice oo. dominikanów. Podczas liturgii zostaną wykonane publicznie po raz pierwszy niektóre utwory z nowej płyty, a po jej zakończeniu odbędzie się dodatkowo otwarty dla wszystkich koncert. Będzie to także pierwsza okazja do zakupu nowej płyty – można ją już także teraz zamawiać na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

O. Dawid Kusz to dominikanin, który z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie w 2017 r. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

 

KAI
Fot. Kamil Szumotalski

ZOBACZ TAKŻE