STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / EKUMENICZNA AKCJA #PODAJDALEJ – PRZEKAZUJMY ODBLASKI I BĄDŹMY BEZPIECZNI NA DRODZE!

Ekumeniczna akcja #PodajDalej – przekazujmy odblaski i bądźmy bezpieczni na drodze!

Noszenie odblasków jest bardzo chrześcijańskie – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu. – Troska o drugiego człowieka jest wpisana w naszą wiarę – dodawał ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 20 września zachęcano do włączenia się w drugą odsłonę akcji „Świeć Przykładem” – #PodajDalej polegającą na przekazywaniu odblasków swoim bliskich.

#PodajDalej to hasło przewodnie i hasztag drugiej odsłony akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”. Organizuje ją wspólnie: polska Policja, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna. Akcja ma zachęcać do bezpiecznej jazdy i do przekazywania odblasków naszym bliskim.

„Odblaski to czasami po prostu życie” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski 20 września podczas spotkania promującego bezpieczeństwo na drogach. „Dbając o  swoją  duchowość, warto też zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich” – mówił ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Podkreślił, że w przykazaniu „Nie zabijaj”, nie chodzi tylko o to, by nie pozbawiać kogoś życia, ale również o to, by o to życie się troszczyć. Według niego podarowanie komuś elementu odblaskowego to przykład dbania o życie innych.

Do przekazywania sobie nawzajem odblasków zachęcała również Karolina Pilarczyk, znana jako „Królowa Polskiego Driftu” czyli techniki jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu. „Cieszę się, że taka inicjatywa jest. Powinno się uświadamiać pieszym, że są mało widoczni na drodze i kierowca ma bardzo mało czasu, by ich dostrzec i zareagować” – powiedziała.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji nadkom. Mariusz Ciarka podkreślił, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Zachęcał do noszenia odblasków również na terenach zabudowanych.

Celem akcji #PodajDalej jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Akcja #PodajDalej zachęca, by przekazać element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli oni widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

BP KEP