STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ESCHATOLOGICZNA PIELGRZYMKA ADWENTOWA

Eschatologiczna Pielgrzymka Adwentowa

Krakowski Ruch Światło-Życie wraz z Duszpasterstwem Akademickim św. Anny zapraszają na nocną, adwentową pielgrzymkę, która rozpocznie się o północy z piątku na sobotę, 10/11 grudnia, na Kopcu Krakusa.

Eschatologiczna Pielgrzymka Adwentowa

Już po raz trzeci, poprzez ciszę i modlitwę w drodze pod osłoną nocy, uczestnicy Eschatologicznej Pielgrzymki Adwentowej chcą jeszcze głębiej przeżyć czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. – XXI wiek, chyba jak żaden wcześniejszy, ujawnia nam jak bardzo człowiek potrzebuje nadziei. Nocna pielgrzymka adwentowa jest próbą odpowiedzi na tę potrzebę. Inicjatywa zrodziła się z pragnienia, by razem z Kościołem przeżywającym Adwent – święty czas oczekiwania – pielęgnować tęsknotę i nadzieję na przyjście Pana. Właśnie tej nocy nie może Go z nami zabraknąć, wszak mamy pewność, że Chrystus zawsze jest tam, gdzie Kościół modli się i śpiewa psalmy – wyjaśnia ks. Szymon Kapłon, jeden z organizatorów.

By ekstremalność tej wędrówki dotykała przede wszystkim ducha, a nie tylko ciała, trasa pielgrzymki przebiegać będzie w obrębie Krakowa – od Kopca Krakusa do Kolegiaty św. Anny – ze stacjami w wybranych kościołach. W nich sprawowana będzie Liturgia Godzin, a także odbędą się adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz celebracje zaczerpnięte z rytu mozarabskiego. Wydarzenie zakończy Eucharystia w kolegiacie o 6:15.

– Nie bez przyczyny decydujemy się na przeżywanie Eschatologicznej Pielgrzymki Adwentowej nocą. Jej cisza i ciemności są przestrzenią, gdzie działa Bóg i kiedy w szczególny sposób może przemawiać do człowieka. Wystarczy tylko wsłuchać się w Jego głos. I właśnie to będziemy robić. W czasie naszej nocnej wędrówki będziemy zatrzymywać się w krakowskich świątyniach, by w ciszy nocy usłyszeć Jego głos – mówi Andrzej, uczestnik poprzedniej adwentowej pielgrzymki. – Choć wydawać by się mogło, że w czasie tego wydarzenia to my działamy, podejmując trud nocnej drogi i czuwania, modlitwy psalmami oraz adoracji, tak naprawdę jedyne, co możemy zrobić i co rzeczywiście jest naszym czynem, to otwarcie się na Jego działanie. Bo to Pan będzie w tym czasie działał. To On będzie się w nas i przez nas modlił. A my możemy Mu się poddać i pozwolić, by nas przemienił, przygotował na swoje przyjście – dzieli się.

Ważnym znakiem podczas nocnej pielgrzymki będą zapalone lampiony. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości każdy uczestnik przyniósł ze sobą lampion oświetlany świecą (najlepiej podgrzewaczem). Wszystkie informacje dostępne są na wydarzeniu na Facebooku.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE