STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / FINAŁ 9. EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY LITURGICZNEJ

Finał 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

Młodzi pasjonaci liturgii wraz ze swoimi opiekunami wypełnili w sobotę krakowskie seminarium po brzegi! 9. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej zgromadziła aż 343 finalistów z całej Polski.




W nawiązaniu do Kongresu Eucharystycznego, który przeżywamy w naszej archidiecezji, konkurs odbył się pod hasłem: „Jestem z wami! Obecność Chrystusa w Eucharystii”. Pytania konkursowe, poza podstawowymi zagadnieniami z teologii liturgii, dotyczyły szczególnie tematu Obecności Chrystusa w Najświętszej Ofierze.

Ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL, zachęcił uczestników, by ten dzień przeżyli przede wszystkim jako spotkanie. Pomogły w tym kolejne punkty programu, czyli gra terenowa prowadzona przez kleryków, wspólny posiłek oraz prezentacja Dawida Makowskiego, byłego uczestnika konkursu, a obecnie koordynatora projektu „Z pasji do liturgii”.

– Też byłem na waszym miejscu. To była pierwsza edycja ogólnopolska konkursu, w przeddzień pandemii. Nie wygrałem, nie byłem nawet w pierwszej dziesiątce. Miałem 16. miejsce. Gdy wróciłem do Zielonej Góry, to uświadomiłem sobie, że to miejsce było ważne, dlatego że nie było nikogo innego z mojej diecezji. Pomyślałem, że przecież czymś się wyróżniłem – wspominał Dawid. – Chcę wam dziś powiedzieć, że nawet jeśli nie wygracie tego konkursu lub będziecie mieli słabsze miejsce, to pamiętajcie, że z każdego miejsca można zrobić wiele dla liturgii w Polsce i w świecie – podkreślił student teologii.

Choć niektóre pytania były trudne, uczestnicy jednogłośnie mówili, że warto brać udział w tym konkursie. – Celem konkursu jest wygrana, ale myślę, że samo zdobywanie wiedzy już nas formuje – stwierdził Marcin z Libiąża. Antek i Aga dodali, że zdobyte podczas przygotowań informacje wykorzystają w parafii.

– Dowiedziałam się wielu rzeczy, które poszerzyły moją wiedzę i zwiększyły świadomość uczestniczenia w Mszy świętej – podzieliła się Hania z Krakowa.

Natalia z Elbląga, jedyna laureatka OKLW, przyznała, że od zawsze interesuje się liturgią, dlatego udział w konkursie był czymś naturalnym. To dla niej okazja do pogłębienia wiary i dowiedzenia się jeszcze więcej.

W przygotowaniach do zmagań konkursowych, jak i w Krakowie młodym towarzyszyli opiekunowie: katecheci, księża, siostry zakonne oraz rodzice. – Stałam troszeczkę z boku. Nie musiałam zbytnio zachęcać Wincentego do nauki, on sam czasami nawet kosztem szkoły podstawowej i muzycznej się przygotowywał. Siadał bardzo chętnie i zaczytywał się w literaturze konkursowej. Większą rolę odegrała babcia, z którą rozmawiał o tym, czego się dowiedział. Bardzo płynnie i szybko zleciał nam czas do konkursu – powiedziała mama Wincentego, który zajął 3. miejsce w kategorii wiekowej „młodsi”. – Dziękujemy księdzu proboszczowi i ks. Tomaszowi z parafii NMP Matki Kościoła w Białymstoku za pomoc i doping – dodała.

– To nie jest dziś zbyt modne, by stawiać wymagania, czytać książki i myśleć systematycznie o prawdach wiary. Wielu wydaje się, że można znaleźć młodych tylko, gdy zaproponuje się drogę na skróty. Jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że jest inaczej. Przyszliście tutaj, bo chcecie myśleć o chrześcijaństwie na poważnie. Chcecie traktować prawdy wiary na poważnie. To jest owoc autentycznej odnowy Kościoła, o której pisał kard. Ratzinger – mówił na koniec ks. Kapłon, odwołując się do tekstu przyszłego papieża “Na czym polega odnowa Kościoła?”: “Autentyczna reforma zabiega o przesłonięte prawdziwe chrześcijaństwo i akceptuje jego wymogi i formację; błędna reforma zamiast prowadzić człowieka, biega za nim i w ten sposób zmienia chrześcijaństwo w kiepsko funkcjonujący sklepik, natrętnie zabiegający o klientelę.”

Kapłan podziękował uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie. Wyrazy wdzięczności skierował również do przełożonych seminarium, kleryków oraz do członków Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie i pozostałych animatorów, którzy pomagali w przeprowadzeniu konkursu, m.in. sprawdzając prace.

Słowo do młodych skierował również rektor seminarium, ks. Michał Kania. – Wszystkim uczestnikom gratuluję zamiłowania do liturgii. Ta przestrzeń związana z liturgią jest bardzo istotna, ponieważ sprowadza się ona do pewnego piękna, a to piękno zawsze uczestniczących w liturgii ubogaca i uszlachetnia – wskazał kapłan i zachęcił zebranych, by stali na straży poprawności i piękna liturgii, a przez to doprowadzali innych do coraz bliższej relacji z Panem Bogiem.

Ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej” wyraził nadzieję, że wysiłek podjęty przez zaangażowanych przy okazji konkursu zaowocuje jeszcze piękniejszym przeżywaniem Mszy świętej. Nawiązując do logo Kongresu Eucharystycznego, wyjaśnił, że uczestnicy dołączają do ręki, która trzyma Najświętszy Sakrament. – Stajecie się ręką, która podaje innym Pana Jezusa – wskazał.

Ks. Gacek wspomniał także o odkrywaniu powołania. – Byłbym szczęśliwy jako kapłan, gdyby ktoś z was za kilka lat powiedział, że był na konkursie liturgicznym, a teraz wstępuje do seminarium, bo tak pokochał Eucharystię, spotkanie z Panem, że w nim odkrył powołanie do kapłaństwa – powiedział. – Ale mam też na myśli dziewczyny, które tutaj są. Ufam, że ten konkurs pomoże wam w odkryciu drogi powołania do małżeństwa. Potrzeba nam dziś rodzin, które będą żyły Eucharystią i małżeństw, które będą święte i piękne dzięki relacji z Jezusem w Najświętszym Sakramencie – zaznaczył ks. Gacek.

Laureaci 9. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej:

Kategoria wiekowa – starsi:

  • I miejsce: Piotr Tryhuk (diec. krakowska)
  • II miejsce: Robert Sikora (diec. krakowska)
  • III miejsce: Jakub Bylina  (diec. lubelska)

Kategoria wiekowa – młodsi:

  • I miejsce: Tadeusz Przybycień (diec. rzeszowska)
  • II miejsce: Jan Wierzbicki (diec. elbląska)
  • III miejsce: Wincenty Supronowicz  (diec. białostocka)

Finał 9. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej w Krakowie 13.04.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE