STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / FINAŁ III KONKURSU BIOETYCZNEGO

Finał III Konkursu Bioetycznego

Poradnia Bioetyczna przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII już po raz trzeci zorganizowały Konkurs Bioetyczny. Jego celem było upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.
26 marca odbył się etap szkolny, a 24 kwietnia finał konkursu w formie testu online, do którego zakwalifikowało się 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Pytania konkursowe dotyczyły bioetyki początku, trwania i końca życia, seksuologii, genetyki czy transplantologii. W poprzednich edycjach pytano np. o sedację paliatywną, umocowanie w polskim prawie klauzuli sumienia, sytuacje w jakich można zrezygnować z uporczywej terapii albo metodę pozwalającą na otrzymywanie komórek pluripotencjalnych niepochodzących z ludzkiego embrionu, za którą Nagrodę Nobla otrzymał prof. Shinya Yamanaka.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma laptopa i Diamentowy Indeks Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, czyli możliwość studiowania na dowolnie wybranym kierunku. Dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca przygotowano tablety, a czołowa dwudziestka otrzyma upominki rzeczowe. Sponsorem nagród jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny, Fundacja JEDEN Z NAS, Fundacja Małych Stópek oraz eurodeputowany prof. Ryszard Legutko.

Organizatorami trzeciej edycji Konkursu Bioetycznego są Poradnia Bioetyczna przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Minister Edukacji i Nauki.

Szczegóły tutaj.

ZOBACZ TAKŻE