STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / FRANCISZEK NA ZAKOŃCZENIE ŚDM: JEZUS MÓWI DO WAS „NIE LĘKAJCIE SIĘ!”

Franciszek na zakończenie ŚDM: Jezus mówi do was „Nie lękajcie się!”

Mszą św. Posłania zakończyły się w Lizbonie 37. Światowe Dni Młodzieży. W Eucharystii z papieżem Franciszkiem wzięło udział ok. 1,5 mln osób – w tym blisko 2 tys. pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej.
Papież Franciszek Ewangelię o przemienieniu Jezusa na Górze Tabor komentował w kluczu trzech czasowników: jaśnieć, słuchać, nie lękać się. Nawiązując do promieniującej twarzy Jezusa zaznaczył, że także dziś potrzeba mocy takiego Światła, aby stawić czoła życiowym wyzwaniom, lękom, które nas niepokoją i ciemnościom, które widzimy wokół siebie. – Miłowanie tak, jak Jezus sprawia, że stajemy się tak jaśni jak On i prowadzi nas do czynienia dobrych uczynków. Będziesz światłem wtedy, kiedy będziesz dokonywał dzieł miłości. Kiedy będziesz patrzył tylko na siebie, jak egoista, to światło zgaśnie – mówił Ojciec Święty.

Następnie papież zachęcił młodych do słuchania Jezusa. – Weź Ewangelię, czytają ją, a znajdziesz słowa Jezusa – to, co mówi do ciebie. On ma słowa życie wiecznego – objawia, że Bóg jest ojcem, że jest miłością – podkreślał Franciszek. 

– Wy młodzi, którzy macie wielkie marzenia, niekiedy przytłoczone lękiem o przyszłość, którzy myślicie, że nie będziecie zdolni do ich realizacji, jesteście pogrążenie w pesymizmie z powodu braku sukcesu. Wy młodzi, którzy chcecie zmienić świat i chcecie walczyć o sprawiedliwość, macie chęć i kreatywność, ale czasem to nie wystarczy. Kościół i świat potrzebuje was tak, jak ziemia deszczu. Do was młodzi, którzy jesteście teraźniejszością i przyszłością Jezus mówi: nie lękajcie się! – podkreślał papież zachęcając młodych, aby w sercu powtórzyli te słowa Jezusa.

– Jezus patrzy teraz na was, zna wasze serca, zna wasze życie – radości i smutki, i On mówi tutaj na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie: Nie bój się! Nie lękaj się! – zakończył.

Papież wręczył pamiątkowe krzyże 37. ŚDM przedstawicielom młodzieży z pięciu kontynentów. Przed modlitwą Anioł Pański ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2027 roku w stolicy Korei Południowej – Seulu, ale zaprosił też młodzież, aby w 2025 roku w Rzymie wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowało 700 biskupów i 10 tys. księży, a wśród nich metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz. W ŚDM w Lizbonie wzięło udział blisko 2 tys. pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE