STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / FUNDUSZ SOLIDARNOŚCI Z MISYJNYMI KRAJAMI DOTKNIĘTYMI COVID-19

Fundusz Solidarności z misyjnymi krajami dotkniętymi COVID-19

Papież Franciszek ustanowił w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych specjalny fundusz na pomoc dla krajów misyjnych dotkniętych epidemią koronawirusa. Sam przeznaczył na ten cel 750 tys. dolarów, prosząc jednocześnie, aby wszystkie Kościoły lokalne wniosły do funduszu swój wkład za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w poszczególnych krajach.
Wpłaty prosimy kierować na konto:
PKO BP SA I/0 Warszawa
72 1020 1013 0000 0102 0002 7169
Z dopiskiem Solidarni w walce z pandemią

Fundusz wesprze kościelne instytucje i struktury, które włączyły się w walkę z epidemią. Ojciec Święty chce, aby cały Kościół stawił czoła temu wyzwaniu – oświadczył kard. Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przypomina on, że w wielu krajach misyjnych Kościół znajduje się nie tylko na pierwszej linii ewangelizacji, ale również pomocy humanitarnej. Tak jest na przykład w Afryce, w której posługuje 74 tys. zakonnic i 46 tys. kapłanów. Prowadzą oni ponad 7 tys. szpitali i klinik, ponad 2,3 tys. domów starców, dają wykształcenie 19 mln dzieci, prowadząc 45 tys. szkół podstawowych. W wielu regionach wiejskich Kościół jest jedyną instytucją, która zapewnia opiekę zdrowotną i oświatę – przypomina kard. Tagle.

Także jeden z naszych misjonarzy ks. Wojciech Kościelniak prowadzi szpital w Kiabakari w Tanzanii. Otrzymał od rządu polecenie, aby przygotować szpital na leczenie chorych z koronawirusem. Ks. Wojciech zwrócił się z prośbą o pomoc do naszej archidiecezji. Już część ofiar została wysłana, w miarę możliwości nadal będziemy go wspierać.

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego
ZOBACZ TAKŻE