STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / GROJEC NA SZLAKU PAPIESKIM

Grojec na Szlaku Papieskim

- Ten znak powinien nas zachęcać, byśmy – tak jak Jan Paweł II – dorastali codziennie do ideału życia, jaki nam kreśli Ewangelia, a jest to ideał miłości i służby Bogu i człowiekowi - mówił kard. Stanisław Dziwisz z okazji poświęcenia pomnika upamiętniającego obecność św. Jana Pawła II na terenie Grojca.

Grojec na Szlaku Papieskim

Św. Jan Paweł II okazał się wielkim darem dla Kościoła i świata na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Mija już piętnasty rok od jego śmierci, a on nadal i być może jeszcze bardziej głęboko jest obecny w życiu Kościoła, w świadomości milionów ludzi na całym świecie. Święty Papież pozostawił nam ogromne dziedzictwo nauczania. Pozostawił nam świadectwo świętości, która przyjęła kształt ofiarnej służby Bogu i człowiekowi. Jan Paweł II – jak brzmiało jego pasterskie zawołanie: Totus Tuus – był cały dla Jezusa Chrystusa i Maryi, Jego Matki. Był cały dla Kościoła. Był cały dla człowieka. Możemy powiedzieć, że był cały dla każdej i każdego z nas.

Czujemy potrzebę utrwalania pamięci o tym wielkim Świętym, wybitnym Pasterzu, największym z rodu Polaków. Jedną z form utrwalania tej pamięci są Szlaki Papieskie. Jest już ich sporo w różnych regionach Polski, a tym bardziej w Małopolsce, z którą Karol Wojtyła był tak bardzo związany. Chodzi o miejsca, gdzie św. Jan Paweł II przebywał, gdzie wędrował jako ksiądz, potem jako arcybiskup metropolita krakowski i kardynał, a także jako Papież podczas kolejnych podróży apostolskich do ojczyzny. Również Powiat Chrzanowski miał i ma szczęście, że jego drogi przemierzał i jego miejscowości nawiedzał pasterz Kościoła Krakowskiego i przyszły pasterz Kościoła powszechnego. Grojec leży na Szlaku, który teraz nazywamy Papieskim.

Dzisiaj chcemy poświęcić pomnik – znak tej pięknej i wzruszającej historii. Potrzebujemy takich znaków. Pełnią one wieloraką funkcję. Najpierw przypominają nam one postać, życie i dokonania człowieka, który pozostawił trwały ślad w naszej świadomości, w naszej kulturze, w naszych dziejach jako wspólnoty Kościoła oraz narodu. Ten znak powinien nas zachęcać, byśmy – tak jak Jan Paweł II – dorastali codziennie do ideału życia, jaki nam kreśli Ewangelia, a jest to ideał miłości i służby Bogu i człowiekowi. Każda i każdy z nas ma swój szlak życia. Starajmy się, by ten nasz osobisty i niepowtarzalny szlak również był piękny i owocny.

Za kilka miesięcy, 18 maja, obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Niech również i ta okoliczność, podobnie jak dzisiejsza uroczystość, zachęci nas do przyjęcia duchowego testamentu i jeszcze głębszego poznawania dziedzictwa myśli, wiary i świętości Jana Pawła II. Niech poznawanie tego dziedzictwa ubogaca nasze serca, nasze rodziny i środowiska. To będzie najlepsza forma wyrażenia wdzięczności Bogu za dar, któremu na imię święty Jan Paweł II.

Stanisław kard. Dziwisz

ZOBACZ TAKŻE