STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „HABEMUS PAPAM”. 42. ROCZNICA WYBORU KARD. KAROLA WOJTYŁY NA PAPIEŻA

„Habemus papam”. 42. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 roku, zgromadzony na Placu św. Piotra tłum zobaczył biały dym i usłyszał słynne „Habemus papam”. Następcą św. Piotra został „papież z dalekiego kraju” kard. Karol Wojtyła.

– W Rzymie reakcja na wybór Karola Wojtyły była spontaniczna. Widać było, że ludzie oczekują na coś nowego. „To nowe” przyszło z dalekiego kraju, z Krakowa, od kardynała Wojtyły. Patrzyli na niego z nadzieją i czekali na to, co powie. Ujął Rzymian od pierwszego dnia – wspomina tamten dzień wieloletni papieski sekretarz, metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszy raz od 445 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup spoza Włoch, w dodatku pochodzący z kraju zza żelaznej kurtyny. Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów. Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi Bracia i Siostry! Jesteśmy jeszcze wszyscy pogrążeni w bólu po śmierci naszego umiłowanego papieża Jana Pawła I. I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. Wezwali go z dalekiego kraju…dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Obawiałem się przyjąć ten wybór, ale uczyniłem to w duchu posłuszeństwa względem naszego Pana Jezusa Chrystusa i z całkowitą ufnością względem Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny. Nie wiem, czy potrafię wyrazić się jasno w waszym…naszym języku włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. I tak staję przed wami wszystkimi, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także, aby rozpocząć na tej drodze historii i Kościoła z pomocą Boga i z pomocą ludzi – powiedział nowo wybrany papież do wiernych zebranych przez Bazyliką św. Piotra.

Jan Paweł II był 264 papieżem. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów, wydał 14 encyklik, beatyfikował 1340 osób, kanonizował – 483. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia. Papież Franciszek kanonizował go 27 kwietnia w 2014 roku.