STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI DOMU DLA DOŚWIADCZAJĄCYCH BEZDOMNOŚCI

Inauguracja działalności domu dla doświadczających bezdomności

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zainaugurowało działalność domu, w którym zamieszkają osoby doświadczające bezdomności. Gospodarstwo w miejscowości Glichów jest darem od dobroczyńców Dzieła na rzecz krakowskiej prowincji braci mniejszych kapucynów.

Inauguracja działalności domu dla doświadczających bezdomności

– Naszym celem jest stworzenie wspólnoty, która będzie trampoliną umożliwiającą pójście dalej – mówi Magdalena Foss Kita, psychoterapeutka Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, która zamieszka w Glichowie wraz z mężem Markiem i grupą osób bez domu. – Tym, co najbardziej umacnia człowieka, jest relacja. Jest to także droga, którą wskazuje papież Franciszek. Pragnie on, by Kościół był Kościołem dla ubogich – mówi pracowniczka Dzieła Pomocy.

W domu na początek zamieszka 4 mężczyzn, którym Dzieło Pomocy św. Ojca Pio towarzyszy w drodze wychodzenia z bezdomności. Panowie wybrani przez pracowników działów merytorycznych muszą sami zdecydować, czy czują się na siłach, by podjąć wyzwanie zamieszkania w gospodarstwie. Dzień w Glichowie będzie miał swoje wymagania i plan: regularne posiłki i obowiązki domowe, które po latach życia na ulicy nie są rzeczą oczywistą. Częścią codziennych zajęć będą też spotkania terapeutyczne i psychoedukacja: uczenie się relacji, mądrego stawiania granic i rozwiązywania problemów bez uciekania, bez alkoholu i przemocy. Jak podkreśla Magdalena Foss-Kita, czasem nie wystarczy zorganizować punkt pomocy dla osób bezdomnych. – Ważne jest, by dzielić z nimi życie – podsumowuje.

Na przyjęcie mieszkańców dom był przygotowywany przez kilka ostatnich lat. W tym czasie gospodarstwo regularnie odwiedzali wolontariusze i pracownicy Dzieła Pomocy, którzy przeprowadzali w nim prace remontowo-gospodarcze. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu darczyńców. Część prac wykonali sami bezdomni. Na parterze budynku znajduje się kuchnia oraz pokój dzienny – miejsce wspólnych posiłków i rozmów. Na kolejnych piętrach mieszczą się sypialnie dla ponad 20 osób, a na poddaszu – kaplica.

– Życzenie staje się rzeczywistością. Niech ta dzisiejsza inauguracja będzie zaproszeniem Boga do tego domu. On sam niech potwierdza swoją obecność tutaj – powiedział podczas Mszy Świętej br. Tomasz Żak OFMCap, Minister Prowincjalny Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Na spotkaniu obecni byli także bracia Piotr i Paweł Tokarz – kapucyni, którzy w glichowskim domu spędzili swoją młodość. Gdy wstąpili do zakonu, ich rodzice zdecydowali się oddać dom na cele charytatywne.

Projekt będzie realizowany wstępnie do końca sierpnia 2019 r. Jeśli przyniesie oczekiwane owoce, będzie kontynuowany.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 2004 r. wspiera osoby bezdomne w Krakowie. Aktualnie w Dziele świadczona jest zarówno pomoc doraźna – w łaźni, pralni, garderobie oraz kuchni, jak i specjalistyczna udzielana przez pracowników socjalnych, doradców zawodowych, psychoterapeutów. Dzieło prowadzi już mieszkania wspierane i chronione, w których osoby wychodzące z bezdomności uczą się na nowo życia w społeczeństwie.

 

KAI, eko / Kraków
Fot. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio | facebook.com

ZOBACZ TAKŻE