STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU ŚWIĘTEGO 2025 W ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ 29 GRUDNIA

Inauguracja obchodów Roku Świętego 2025 w Archidiecezji Krakowskiej 29 grudnia

W Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r. w Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowane zostaną diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. Potrwają do 28 grudnia 2025 r.




W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 19.00 papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w watykańskiej bazylice św. Piotra, inaugurując w Kościele powszechnym zwyczajny Rok Jubileuszowy 2025. Towarzyszyć będzie mu hasło „Pielgrzymi nadziei”, a potrwa do 6 stycznia 2026 r.

Obchody w diecezjach rozpoczną się w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia. Tak będzie również w Archidiecezji Krakowskiej.

Inauguracja zacznie się od modlitewnego czuwania w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 10.00. Po nabożeństwie, które zaplanowano na  godz. 10.30, uczestnicy z krzyżem, który będzie zewnętrznym znakiem przeżywanego jubileuszu, przejdą w uroczystej procesji do katedry na Wawelu. Tam metropolita krakowski przewodniczyć będzie Eucharystii o godz. 11.30, rozpoczynając w ten sposób diecezjalne obchody Roku Świętego.

Znakiem łączności i jedności ze wspólnotami lokalnymi będzie obecność rodzin z każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej. Zaproszenie do udziału w uroczystej inauguracji diecezjalnych obchodów Roku Jubileuszowego 2025 kierowane jest jednak do wszystkich wiernych i duchownych.

Obchody Roku Świętego w Archidiecezji Krakowskiej potrwają do 28 grudnia 2026 r. Przez ten czas w katedrze na Wawelu uczcić można będzie jubileuszowy krzyż – Krzyż Nowohucki – znajdujący się na co dzień w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na krakowskim os. Teatralnym.

Zgodnie z zaleceniem Penitencjarii Apostolskiej abp Marek Jędraszewski wyznaczył w Archidiecezji Krakowskiej Kościoły Jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Jest ich siedemnaście:

1. Katedra na Wawelu,
2. Bazylika św. Floriana w Krakowie,
3. Bazylika Mariacka w Krakowie,
4. Bazylika Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile,
5. Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach,
6. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie,
7. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce,
8. Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej w Myślenicach,
9. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu,
10. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem-Krzeptówkach,
11. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
12. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej,
13. Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin Robotniczych w Płokach,
14. Sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo” w Alwerni,
15. Sanktuarium Matki Bożej i Królowej Rodziny w Makowie Podhalańskim,
16. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie-Tyńcu,
17. Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.

Warunki uzyskania odpustu, a także treści, które mogą pomóc w lepszym przeżyciu Roku Jubileuszowego dostępne są na oficjalnej stronie internetowej diecezjalnych obchodów.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE