W ramach projektu „Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego” powstała strona internetowa, na której można odsłuchać muzyczną prezentację 100 pieśni kościelnych.
Celem projektu jest troska o zachowanie dziedzictwa tradycyjnych pieśni kościelnych, w kontekście współczesnych zmian społecznych i kulturowych, z szeroko rozumianą edukacją polskiego społeczeństwa. Jest to pewnego rodzaju śpiewnik pieśni kościelnych w wersji muzycznej, z punktem ciężkości postawionym tym razem nie na tekście, ale melodii – w towarzyszeniu organowym. Wyboru pieśni oraz opracowań organowych i ich nagrań dokonał pracownik naukowy Wydziału Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJPII, pełniący od 1995 roku funkcję I organisty katedry wawelskiej, ceniony i powszechnie znany w środowisku muzycznym autor licznych opracowań pieśni kościelnych.
– Od wielu lat zajmuję się opracowywaniem na organy różnorodnych melodii polskich pieśni kościelnych, zwłaszcza tych, które powstały w minionych wiekach na potrzeby liturgii kościoła rzymskokatolickiego – mówi dr hab. Witold Zalewski. – Pieśni te stanowią przebogaty skarbiec polskiej muzyki religijnej. Akompaniamenty organowe pieśni dostosowane zostały stylistycznie do charakteru i czasu ich powstania – dodaje. Umieszczony tekst na planszach (w czasie trwania prezentacji) oraz tonacja, w której prezentacja jest dokonywana, umożliwia swobodne śpiewanie. Dodatkowo, ze strony można pobrać zapis nutowy melodii pieśni. Zadaniem projektu jest stworzenie w przestrzeni wirtualnej muzycznej bazy melodii pieśni kościelnych.