STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW MSZY KRZYŻMA W SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

Informacje dla uczestników Mszy Krzyżma w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Informacja dla Kapłanów

W tym roku Kościół Krakowski będzie celebrował Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek tj. 6 kwietnia o godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie.

KILKA UWAG ORGANIZACYJNYCH DLA KSIĘŻY

1. Księża Koncelebransi proszeni są o zabranie własnej alby, cingulum oraz stuły koloru białego.
  2. Kapłani ubierają się w stroje liturgiczne w salkach budynku Caritas (budynek po prawej stronie głównego wejścia do Sanktuarium). Księża Infułaci, Członkowie Kapituł oraz Księża przeżywający w tym roku jubileusz 50-lecia i 25-lecia święceń kapłańskich, ubierają się w zakrystii dolnej. Kapłani, zaraz po ubraniu szat liturgicznych, proszeni są o przejście do górnego kościoła. Po oddaniu czci ołtarzowi przez ucałowanie zajmują miejsca w opisanych ławkach.
  3. Komunię Świętą Księża będą przyjmować przez zanurzenie przy ołtarzu głównym oraz w miejscach wyznaczonych przez ceremoniarza.
  4. Po zakończeniu celebracji do zakrystii udaje się tylko bliższa koncelebra, inni Kapłani pozostają na miejscach. Po wejściu procesji do zakrystii koncelebransi udają się do salki.
  5. Grupy parafialne: nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy oraz schole wchodzą bezpośrednio do Sanktuarium. Zachęcamy, aby ministranci i lektorzy uczestniczyli w Mszy św. ubrani w stroje liturgiczne. Powinni oni zajmować miejsca za koncelebransami. Schole liturgiczne, w strojach, które ubierają, posługując w swoich parafiach, zajmują miejsce w nawach bocznych Sanktuarium.
  6. Miejsca parkingowe będą wskazywane przez Rycerzy św. Jana Pawła II
  • Księża Biskupi – górny plac przed świątynią
  • Samochody osobowe – parking z płyt ażurowych (od strony CH Zakopianka)
  • Autokary – parkingi od domu pielgrzyma w stronę wieży fatimskiej

INFORMACJA O OLEJACH ŚWIĘTYCH

Oleje będą rozdzielane:

• Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma w Sanktuarium św. Jana Pawła II, w dolnej części Sanktuarium, do godz. 14.00.
  • Wielki Piątek oraz Wielka Sobota w kancelarii parafialnej Katedry na Wawelu w godz. 9.30 – 16.00.

Gdy Oleje Święte odbiera osoba świecka, powinna ona posiadać stosowne, pisemne upoważnienie od Księdza Proboszcza, opatrzone pieczęcią parafii. Olej chorych oraz Święte Krzyżmo należą do rzeczy świętych. Należy im okazywać wielki szacunek. Prosimy, aby oleje odbierać w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach i przechowywać w wyróżnionym miejscu w zakrystii. Resztę oleju, która pozostała z ubiegłego roku, należy spalić, naczynie dobrze wyczyścić i zaopatrzyć się w nowo pobłogosławione oleje.

✠ ✠ ✠

ATRAKCJE DLA GRUP PRZYGOTOWANE PRZEZ CENTRUM JANA PAWŁA II “NIE LĘKAJCIE SIĘ!”

Okazjonalna fotobudka w holu budynku FIDES

-Będzie dostępna od godz. 9.00-14 wraz z dedykowaną na tę okazję ramką zdjęć;

-Możliwość zrobienia zdjęć indywidualnie, z przyjaciółmi i grupowo;

-Zdjęcia grup dostępne również w wersji cyfrowej;

-Każda grupa, która opiszę i wrzuci  swoje zdjęcie do szklanej skrzyni weźmie udział w losowaniu VOUCHERA do CinemaCity (dla 50 osób)  oraz słodkich niespodzianek

Losowanie o 13.00;

Darmowe wejście  do Muzeum  św. Jana Pawła II i na wieżę Fatimską

-wszystkie grupy przyjeżdżające w tym dniu na mszę Krzyżma na hasło: „SÓL ZIEMI” mają wolne wejście na przestrzenie wystawy: Nasz Papież oraz widokowa wieżę Fatimską w godzinach 9.00-14.00

“Sól ziemi”- Smartfonowa gra terenowa z lokalizacją GPS

-Po Mszy św. zapraszamy młodych do udziału w interaktywnej  grze terenowej z lokalizacją GPS na terenie Białych mórz, która przypomni o roli uczniów Jezusa w świecie.

-Do udziału będą potrzebne telefony i pobranie aplikacji Actionbound

-Aplikacja kieruje młodych w wyznaczone miejsca gdzie podążą w ślad za Janem Pawłem II, a wykonując interaktywne zadania będą stawać się jak on “solą ziemi” dla innych.

-W ostatnim zadaniu uczestnicy otrzymują woreczek z solą i napisem: “Jesteś solą ziemi”.

-Dla wszystkich uczestników gry przygotowane są nagrody: książki, puzzle i gry;