STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JAN PAWEŁ II NIE JEST SPIŻOWY

Jan Paweł II nie jest spiżowy

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyło się w Centrum Jana Pawła II w Krakowie widowisko multimedialne‎ Święty z Wadowic - Jan Paweł II z udziałem gwiazd polskiej sceny - wokalistów i aktorów. Jego celem było ukazanie postaci i świętości polskiego papieża jako żywej i pełnej mocy. Podczas spektaklu abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu dla Pierwszego Programu Polskiego Radia.Metropolita pytany o ciągle odkrywane ślady Jana Pawła II w Krakowie podkreślił te, na które napotyka najczęściej – Pałac Arcybiskupów Krakowskich, w którym mieszka, a w którym arcybiskup Wojtyła pracował, modlił się i spotykał z ludźmi przed wyborem na Stolicę Piotrową. Kościoły, seminarium duchowne, którego był ojcem i w którym nauczał, Uniwersytet Jagielloński, gdzie sam studiował, Nową Hutę, gdzie walczył o krzyż.

Arcybiskup wspomniał także o jednej niezwykle osobistej sprawie.
– W pokoju, w którym była jego sypialnia urządziłem sobie małą kaplicę i tam się codziennie modlę. (…) Mam tam kaplicę jemu poświęconą, z jego relikwiami i jestem szczęśliwy, że jego mieszkanie jest dziś wzbogacone o to, co dla niego było najważniejsze – o modlitwę. To jest pierwszy ślad, w który wchodzę każdego dnia.

Pytany o ślady Jana Pawła II w ludziach przywołał postać błogosławionej dziś Hanny Chrzanowskiej i Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.
– On sam będąc tutaj świętym pasterzem miał wokół siebie prawdziwie świętych ludzi i tym budował wielkość Krakowa tamtych lat – podsumował metropolita krakowski.

Odpowiadając na pytanie o zasadność tworzenia takich spektakli jak dzisiejsze widowisko multimedialne, abp Marek Jędraszewski wyznał, że był zaskoczony współczesnymi wątkami i próbą ukazania kim Jan Paweł II jest dla młodych ludzi.

– To bardzo uderzało i myślę, że tego typu wydarzenia jak najbardziej przybliżają postać Jana Pawła II. On nie jest spiżowy, postawiony gdzieś bardzo wysoko, a przez to oddzielony od ludzi, ale bardzo bliski ludzi, taki, jakim on zawsze był, jakim chciał być i jakim pozostał we wspomnieniach tych ludzi z jakimi się spotykał, pracował i którym każdego dnia okazywał ogrom swojego serca i świętości.

Dziennikarze zapytali także czy istnieje jedno zdanie, którym można by wyrazić najważniejsze przesłanie nauczania świętego papieża. Metropolita krakowski bez wahania odpowiedział: „Prawda was wyzwoli”. Podkreślił, że jest to zdanie, którym sam Jan Paweł II odpowiedział kiedyś na podobne pytanie.

– Dzisiaj jest inny kontekst. Wtedy nie było jeszcze post prawdy i odrzucenia wszelkiej obiektywnej prawdy, tak jak to czyni się dzisiaj, bo liczą się tylko narracje. Tym bardziej to, co on powiedział, odwołując się do słów Pana Jezusa, jest najbardziej istotne: „Prawda Was wyzwoli”. Jeśli chcemy być wolni to tylko poprzez tę Prawdę i w tej Prawdzie, którą jest sam Pan Jezus.

Na zakończenie, arcybiskup pytany o to, czy ludzie przystają pod oknem papieskim i czy zaglądają na Franciszkańską 3 odpowiedział, że oczywiście. Dodał z uśmiechem, że zawsze najbardziej ciekawi go co myślą, kiedy patrzą w okno i naraz zauważają jego w samochodzie, bo akurat gdzieś wyjeżdża.

Widowisko multimedialne‎ Święty z Wadowic – Jan Paweł II jest jednym z wydarzeń wpisujących się w uroczyste obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne obchody wyboru Polaka na papieża przewidziane zostały na październik tego roku. Szczegółowy program tutaj:

PROGRAM OBCHODÓW 40-LECIA PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Archiwum Krakowskiej Kurii

Galeria

ZOBACZ TAKŻE