STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JEDEN KOŚCIÓŁ W WIERZE – SZÓSTY DZIEŃ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY PANAMA 2019

Jeden Kościół w wierze – szósty dzień Światowych Dni Młodzieży Panama 2019

Szósty dzień Światowych Dni Młodzieży był dniem diecezjalny. W Chitré odbyła się dziś uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp Rafael Valdivieso Mirandy, koncelebrowana także przez abp Marka Jędraszewskiego. Metropolita krakowski wraz z młodzieżą przybyłą do Panamy podziękował pasterzowi diecezji Chitré za serdeczność okazywaną polskim pielgrzymom.  Młodzi mogli też podziwiać tradycyjną paradę, która przeszła ulicami miasta.

Jeden Kościół w wierze – szósty dzień Światowych Dni Młodzieży Panama 2019

Dzień rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj. Ok. godz. 7:00 grupy zgromadziły się pod kościołem w Monagrillo i wyruszył ly pieszo do Chitré. Towarzyszyła im muzyka, a więc także tańce oraz śpiew. Młodzi kierowali się na pole, gdzie miała odbyć się Eucharystia.

W uroczystej Mszy świętej udział wzięły grupy z Polski, które spędzają tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży w diecezji Chitré. Obecni byli także pielgrzymi z Włoch, Francji, Niemiec czy Kolumbii.

Abp Marek Jędraszewski zabrał głos na koniec wspólnej modlitwy, dziękując bp. Rafaelowi Valdivieso Mirandzie za przyjęcie młodych archidiecezji krakowskiej.
– Dziękuję Ci biskupie Rafale, za otwarcie drzwi domów i serc dla naszej młodzieży. Dziękuję za czas duchowego przygotowania pielgrzymów w diecezji Chitré. Teraz pod Twoim przewodnictwem udamy się do Panamy, aby tam razem z Papieżem Franciszkiem przeżywać Światowe Dni Młodzieży 2019 – mówił metropolita krakowski. Nawiązywał także do spotkania młodych w Krakowie i atmosfery jej towarzyszącej. Podkreślił także jedność Kościoła, który spotyka się wspólnie w Panamie.

Archidiecezja krakowska ofiarowała na ręce pasterza diecezji Chitré ornat wraz ze stułą, a także album opowiadający historię życia św. Jana Pawła II oraz medal archidiecezjalny.

Po zakończeniu Eucharystii grupy podziwiały tradycyjną paradę. Wzięły w niej udział wszystkie parafie diecezji oraz miejscowe grupy folklorystyczne.

Taki pochód odbywa się zwykle w Boże Ciało, jednak mieszkańcy chcąc pokazać młodym swoją lokalną kulturę przygotowało go dziś specjalnie dla nich.
– To był niezwykły pokaz. Piękny i pełen niezwykłej otwartości na nas pielgrzymów – mówi Gabriela Kolka.

Po powrocie do Monagrillo młodzież miała czas na odpoczynek po trudach całego dnia.

Wieczorem zgromadziła się w kościele parafialnym, aby oficjalnie powitać abp Marka Jędraszewskiego wśród pielgrzymów archidiecezji krakowskiej w Panamie i wysłuchać jego nauki rekolekcyjnej.

Metropolita krakowski w swoim słowie do młodych nawiązując do historii ludzkości, ale także do historii Polski, wyjaśniał zgromadzonym, jak słuchać Bożego Słowa.

Karolina Zając | Archidiecezja Krakowska
Fot. Łukasz Muzyka, Ks. Łukasz Michalczewski | Archidiecezja Krakowska