STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / JUBILEUSZE NA UNIWERSYTECIE PAPIESKIM JANA PAWŁA II

Jubileusze na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w kościele uniwersyteckim św. Marka miała miejsce dziękczynna Msza św., pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w 625-lecie Wydziału Teologicznego i 40-lecie Papieskiej Akademii Teologicznej.

625 lat temu, papież Bonifacy IX, bullą z 11 stycznia 1397 roku, na prośbę króla Władysława Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi, erygował Wydział Teologiczny. 8 grudnia 1981 roku, na mocy Motu Proprio „Beata Hedvigis”, św. Jan Paweł II zadecydował o powstaniu Papieskiej Akademii Teologicznej w miejsce potwierdzonego przez Stolicę Apostolską w 1974 roku Papieskiego Wydziału Teologicznego. W ramach Akademii zostały powołane trzy wydziały: Teologiczny, Filozoficzny i Historii Kościoła. .

Po Mszy św., której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, niegdysiejszy adiunkt Papieskiej Akademii Teologicznej, wręczono nagrody rektora dla pracowników i studentów oraz medale „Zasłużony dla UPJPII”.

Zdj.: A. Wojnar