STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KALWARYJSKI DZIEŃ MISYJNY

Kalwaryjski Dzień Misyjny

Czwartek na Kalwarii to dzień poświęcony misjom. Od rana pielgrzymi modlili się rozważając tajemnice Dróżek Pana Jezusa i Matki Bożej. Centralnym punktem był Wieczór Misyjny. Mszy świętej sprawowanej na Placu Rajskim przed bazyliką przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów w koncelebrze ojców misjonarzy.Tradycyjnie kazanie wygłosił jeden z misjonarzy – o. Bonawentura Wierzejewski, który od roku pracuje w Sudanie Południowym. Przytaczając trudne warunki pracy, z jakimi spotkał się na miejscu, zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed misjonarzami.

– Rzeczywistość, z jaką zmierzyłem się w Sudanie jest brutalna. Ludzie głodują, żyją w skrajnej nędzy nie tylko materialnej, ale również duchowej, a świat zdaje się to popierać – mówił.

Kaznodzieja nawiązał też do słów Psalmu 127: Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno sie trudzą ci, którzy go wznoszą i prosił zebranych pielgrzymów o gorącą modlitwę w intencji wszystkich, którzy w różnych regionach świata głoszą Dobrą Nowinę Jezusa Chrystusa.

– Ten rok był bogaty w wydarzenia. Można mówić o tym, co trudne i bolesne, ale naprawa tego nie zależy od ludzkiej siły. Tym ludziom sami nie pomożemy, jednak z Bogiem, Maryją, cnotą nadziei w sercu jesteśmy w stanie zrobić wiele. Moment, kiedy zaczynamy dawać Chrystusa, to moment, kiedy się coś zmienia, pojawia się jakaś nadzieja, ona ma szansę zakiełkować – powiedział ojciec Bonawentura.

Prócz kaznodziei na modlitwie obecni byli o. Seweryn Matyasik z Ekwadoru, o. Józef Kot i o. Jacek Janas z Kongo, o. Narcyz Klimas z Ziemi Świętej, o. Teofil Czarniak, były misjonarz w Ugandzie, o. Marceli Gęśla były misjonarz w Zimbabwe, o. Albin Kolarski, były misjonarz na Mauritiusie, o. Ludwik Żołnierczyk były misjonarz w Republice Czeskiej, o. Gerwazy Podworski były misjonarz w Ziemi Świętej, o. Henryk Hajzler, były misjonarz w Argentynie, o. Edward Pawul i o. Walerian Chromy, byli misjonarze w Kongo.

Po Eucharystii odbył się koncert zespołu Lubelska Federacja Bardów. Dzień misyjny podczas odpustu jest inicjatywą organizowaną przez Sekretariat Misyjny MUTIMA działający jako jednostka Prowincji OO. Bernardynów.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM
Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. o. F. Salezy Nowak OFM

Galeria

ZOBACZ TAKŻE