STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KALWARYJSKI DZIEŃ MŁODYCH

Kalwaryjski Dzień Młodych

– Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej pokazuje nam, że jest to możliwe. Bóg i dla nas pragnie szczęścia, którym obdarował Maryję – mówił bp Jan Zając w Uroczystość Wniebowzięcia NMP podczas Eucharystii sprawowanej w Kalwaryjskim Dniu Młodych.

Kalwaryjski Dzień Młodych

Zebranych na modlitwie oraz Księdza Biskupa przywitał na początku o. dr Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium. Wyraził radość z obecności pielgrzymów, szczególnie młodych.

Ksiądz biskup rozpoczął homilię od przywołania słów kard. Karola Wojtyły, które wypowiedział w sanktuarium pięćdziesiąt lat temu: „Przybywamy dzisiaj na Kalwarię, aby uczcić Matkę Bożą w tajemnicy Jej Wniebowzięcia. Nasze oczy kierują się – czy to na tę figurę, która towarzyszy nam już od przedwczoraj, czy też na obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, tak bardzo przez nas kochanej i czczonej; ale to tylko oczy, oczy ciała. Oczy duszy wznoszą się ku samej Bogarodzicy i starają się Ją dosięgnąć poprzez wiarę w tajemnicy jej Wniebowzięcia”. Następnie kaznodzieja odwołał się do słów z Apokalipsy.

– Księga Apokalipsy przedstawia wizję walki między Niewiastą, a smokiem. W tej walce, której muszą stawić czoła uczniowie Jezusa, Maryja nie zostawia ich samymi. Matka Chrystusa jest z nami zawsze.

Przypomniał, że Maryja została wzięta do nieba dzięki zmartwychwstaniu Jezusa i jest zwycięską Królową. Wspomniał wydarzenia sprzed stu lat, które nazwano „Cudem nad Wisłą”. – Bohaterstwo i geniusz polskiego żołnierza wyparły mocą Bożą, wyproszoną przez Matkę Bożą Łaskawą, przyniosły zwycięstwo nad wrogiem, który chciał zniewolić to, co polskie i zniszczyć to, co święte. Wdzięczni za tamten cud, z ufnością błagajmy o pomoc w pokonaniu wszelkiej „zarazy” o różnych barwach i odniesieniu zwycięstwa prawdy, miłości i pokoju w naszej Ojczyźnie i na całej ziemi.

Biskup mówił, że dzisiaj obok Maryi w niebie jest również św. Jan Paweł II, który zawierzył się Jej od najmłodszych lat, a szczególnie w zawołaniu „Totus Tuus”. – Niech dojrzewa w nas prawda, którą nam Pan Jezus przyniósł swoim słowem i swoim życiem, swoją męką i swoją śmiercią i zmartwychwstaniem, i którą w tak szczególny sposób przeniósł w swoją Matkę. Niech to w nas trwa! We wszystkich nas! Zwłaszcza w was młodych, których zasadnicza prawda o życiu i powołaniu człowieka przenika wasze młode dusze i kształtuje je w tych latach młodzieńczych, kiedy człowiek najszczerzej pyta i najbardziej szuka odpowiedzi. (…) Niech nam pomaga Matka Boga tego pragnąć, do tego dążyć, z Bogiem się spotkać – spotkać się z Nim w życiu i w wieczności z Nim się zjednoczyć przez nasze wniebowzięcie – zakończył biskup.

Śpiew podczas Eucharystii animowała grupa młodzieży z Bieńkówki. W koncelebrze uczestniczył o. Pio Trzeciak OFM, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie.

Przed Mszą świętą wierni zebrali się na modlitwie adorując Najświętszy Sakrament. Modlitwę poprowadził kustosz kalwaryjskiego sanktuarium. Podczas adoracji śpiewał zespół Soul’n Voices. Przed południem na dróżkach odbyła się Droga Krzyżowa w intencji młodych i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert „Święty z Wadowic” dedykowany świętemu Janowi Pawłowi II w roku setnej rocznicy Jego urodzin. Koncert zorganizowała Fundacja „Pełni Kultury”. Wystąpili znani polscy artyści, aktorzy oraz orkiestra.

O. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
ZOBACZ TAKŻE