STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KAPŁANI Z CAŁEGO ŚWIATA ROZPOCZĘLI W WATYKANIE OBRADY NT. STAŁEJ FORMACJI

Kapłani z całego świata rozpoczęli w Watykanie obrady nt. stałej formacji

Około 1000 kapłanów z ponad 60 krajów przyjechało do Watykanu, by podjąć wspólnie temat stałej formacji księży. Naszą diecezję reprezentuje rektor Seminarium Duchownego, ks. Michał Kania, odpowiedzialny za formacje stałą kapłanów.
Obrady zaczęły się dziś i potrwają do 10 lutego. Zostały zorganizowane przez Dykasterie: ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa i ds. Ewangelizacji. Punktem wyjścia dla konferencji są wyniki ankiet, które rozesłano do Kościołów lokalnych kilka miesięcy temu. Co ciekawe, w obradach zostaną wykorzystane elementy pracy w grupach podobne do tych, które stosuje się na synodzie.

Jak zaznacza kard. You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, kapłani sami prosili o podjęcie tematu stałej formacji. „Gdy patrzę na kapłanów w świecie dzisiejszym, dostrzegam, że potrzebują oni podniesienia na duchu” – mówi hieracha. Przypomina, że św. Paweł, pisząc o tym, by rozpalić na nowo charyzmat Boży, zapewne sam znał odczucie zniechęcnia. Odkrycie piękna bycia uczniem „nie spada [jednak] z nieba, dla rozwoju potrzeba czasu, dlatego właśnie potrzeba formacji całościowej, biorącej po uwagę wymiar wspólnotowy i misyjny – mówi kard. You Heung-sik. – Zwyczajnie chcemy, żeby księża mogli żyć radośnie i szczęśliwie. […] Dziś widzę, że problemem dla nich jest życie wewnątrz bardzo zsekularyzowanego świata, a także doświadczenie samotności. W tym kontekście, aby iść naprzód, potrzebujemy wzajemnej troski – zarówno starsi, jak i młodsi kapłani musz się stawać darem dla siebie nawzajem, tworzyć wspólny dom, to pomoże w ich służbie i będzie też świadectwem. […] Mam nadzieję, że dzięki tej konferencji lepiej zobaczymy, w jakim miejscu się znajdujemy i w którą stronę należy podążać”.

vaticannews.va
ZOBACZ TAKŻE