STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. DOMINIQUE MAMBERTI I ABP SALVATORE PENNACCHIO Z WIZYTĄ W DOMU RODZINNYM OJCA ŚWIĘTEGO

Kard. Dominique Mamberti i abp Salvatore Pennacchio z wizytą w Domu Rodzinnym Ojca Świętego

W niedzielę, 24 listopada kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio gościli w Wadowicach.

Kard. Dominique Mamberti i abp Salvatore Pennacchio z wizytą w Domu Rodzinnym Ojca Świętego

Wizyta w domu rodzinnym Jana Pawła II była zakończeniem uroczystych obchodów setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską po ponad 120 latach. 30 marca 1919 roku Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie odrodzonego Państwa Polskiego, a pierwszym po przerwie nuncjuszem apostolskim mianowany został prałat Achilles Ratti.

Wizyta w wadowickim muzeum przywołała wiele osobistych wspomnień kardynała, związanych z Janem Pawłem II. Poprzedziła ją krótka modlitwa w Bazylice Ofiarowania NMP, gdzie ochrzczony został Karol Wojtyła.

Kard. Dominique Mamberti 18 maja 2002 roku mianowany został nuncjuszem apostolskim w Sudanie i arcybiskupem tytularnym Sagony przez Jana Pawła II. Niespełna trzy miesiące później z rąk kardynała Angelo Sodano przyjął sakrę biskupią. Od 2014 roku pełni funkcję prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a 4 stycznia 2015 roku Papież Franciszek ogłosił jego nominację kardynalską.

Abp Salvatore Pennacchio funkcje Nuncjusza Apostolskiego pełni od 1998 roku. Pracował w Rwandzie, Tajlandii, Singapurze, Kambodży, Indiach i Nepalu. 6 sierpnia 2016 został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. W czasie przywitania na lotnisku w Warszawie wypowiedział znamienne słowa: „Przybywam ze wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, (…), do ziemi świętego papieża Jana Pawła”. Była to jego druga wizyta w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Magdalena Maślona | Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Galeria

ZOBACZ TAKŻE