STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. MARIAN JAWORSKI – „KARDYNAŁ KALWARYJSKI”: TRWAJĄ UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Kard. Marian Jaworski – „kardynał Kalwaryjski”: trwają uroczystości pogrzebowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

+Marian kard. Jaworski, metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski” – taka inskrypcja będzie widniała na płycie nagrobnej śp. kard. Mariana Jaworskiego, zgodnie z życzeniem Zmarłego, który w piątek 11 września spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego 5 września śp. kard. Mariana Jaworskiego. Rozpoczęły się od modlitewnego czuwania przy trumnie z ciałem byłego metropolity lwowskiego. O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. transmitowana przez TVP3. Eucharystii przewodniczył będzie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosi o. dr hab. Romuald Kośla OFM, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zgodnie z ostatnią wolą Zmarłego, trumna z ciałem kard. Mariana Jaworskiego spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Obrzęd ostatniego pożegnania poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz, krakowski metropolita senior i wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II. Zgodnie z ostatnią wolą Zmarłego, na płycie nagrobnej będzie widniała inskrypcja: +Marian kard. Jaworski, metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski”.

– Wszystko, co najważniejsze otrzymałem przez Matkę Bożą Kalwaryjską – mawiał śp. kard. Marian Jaworski nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium. Pod płaszczem Kalwaryjskiej Pani przygotowywał się do święceń kapłańskich.

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 we Lwowie. W 1945 uzyskał świadectwo dojrzałości i został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie, które w tym samym roku zostało przeniesione do Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 1945–1950 odbył studia filozoficzno-teologiczne. W 1950 roku uzyskał tytuł magistra teologii i 25 czerwca otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka, metropolity lwowskiego.

Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat oddawał się pracy naukowo-dydaktycznej, pełniąc obowiązki profesora seminariów duchownych w Krakowie, sekretarza Rady Naukowej Episkopatu Polski, dziekana Wydziału Teologicznego w Krakowie. Po przekształceniu w 1981 r. Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną był wykładowcą i jej pierwszym rektorem w latach 1982-1988.

W 1984 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego. W 1991 r. został metropolitą lwowskim, a rok później wybrano go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W latach 1996-98 był także administratorem apostolskim Diecezji Łuckiej. W 1998 r. Jan Paweł II mianował abp. Mariana Jaworskiego kardynałem in pectore, a trzy lata później ogłosił jego nominację. Kardynał szczególną troską otaczał utworzone we Lwowie seminarium duchowne, sprawę powołań kapłańskich, remonty i budowę kościołów.

Kard. Marian Jaworski przyjaźnił się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie dla Księdza Kardynała za jego pracę kapłańską i profesorską oraz olbrzymi wkład w rozwój nauki katolickiej. Jako bliski przyjaciel papieża Polaka, kard. Jaworski udzielił mu również przed śmiercią sakramentu namaszczenia chorych.

Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2017 r. „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii” prezydent RP Andrzej Duda odznaczył kard. Mariana Jaworskiego Orderem Orła Białego. Kardynał był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2006 r. był honorowym obywatelem Krakowa, gdzie mieszkał od przejścia na emeryturę w 2008 r.