STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ: CHCEMY STANOWIĆ ŻYWĄ I NAJPIĘKNIEJSZĄ KORONĘ MARYI

Kard. Stanisław Dziwisz: Chcemy stanowić żywą i najpiękniejszą koronę Maryi

– Chcemy naszą modlitwą, pracą oraz świadectwem życia stanowić żywą i najpiękniejszą koronę Maryi, by z Jej pomocą wnosić nasz wkład do budowania na ziemi królestwa Jej Syna – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który we czwartek przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. 2 lipca minęła 15. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia koronami papieskimi pobłogosławionymi przez św. Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz: Chcemy stanowić żywą i najpiękniejszą koronę Maryi

Nawiązując do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w stolicy Litwy, kard. Stanisław Dziwisz nazwał Skarżysko-Kamienną „naszym małym Wilnem”.

Krakowski metropolita senior zauważył, że szczególnym rysem Matki Bożej Ostrobramskiej jest miłosierdzie. – Na miłosierdzie reaguje i miłosierdzia potrzebuje współczesny świat, w którym tak często do głosu dochodzi przemoc i nienawiść, czy też obojętność wobec losu bliźniego potrzebującego pomocy – mówił kard. Dziwisz. Zwrócił uwagę, że po doświadczeniach totalitarnych i bezbożnych ideologii – nazizmu i komunizmu – które starały się wykorzenić z naszego słownika słowo „miłosierdzie”, doniośle rozległo się w świecie wołanie o miłosierdzie, przypominające o miłosierdziu Boga, które zbawia świat. Tę prawdę przybliżyła Kościołowi i światu św. Siostra Faustyna oraz Papież Miłosierdzia Bożego – św. Jan Paweł II.

W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej czczone są relikwie obojga wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia. Wieloletni papieski sekretarz przypomniał, że Jan Paweł II, w czasie pielgrzymki do Polski w 1987 r. pobłogosławił kamień węgielny pod budowę skarżyskiej świątyni. W 1995 roku zatwierdził dekret ustanawiający Matkę Bożą Ostrobramską Patronką Miasta. Z tej okazji napisał: „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Ofiarował także do tamtejszego Sanktuarium złoty różaniec oraz pobłogosławił papieskie korony, którymi obraz Matki Bożej Ostrobramskiej został przyozdobiony trzy miesiące po śmierci Ojca świętego.

Kardynał podkreślił, że drogą Maryi do królewskiej godności była niewinność, prostota i pokora, pełnienie woli Bożej i służba. – Takiej Królowej należy się korona. Koronacja wizerunku Matki Bożej to tylko symbol – znak uznania przez nas Jej niepowtarzalnej roli w dziejach zbawienia i Jej obecnego duchowego królowania nad nami i pośród nas – mówił kard. Dziwisz i zaznaczał, że koronacja obrazu Matki Bożej jest aktem zobowiązującym. – Oznacza bowiem, że to wszystko, co Ona przedstawia i co reprezentuje, jest również dla nas najświętsze i zajmuje centralne miejsce w naszym życiu osobistym i społecznym – dodawał były krakowski metropolita.

– Umocnieni wstawiennictwem Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia oraz świętego Papieża Jana Pawła II chcemy pogłębiać naszą wiarę. Chcemy umacniać nasze rodziny. Chcemy pomagać nowemu pokoleniu Polek i Polaków, by wzrastali do podjęcia czekających na nich zadań w Polsce XXI wieku. Chcemy naszą modlitwą, pracą oraz świadectwem życia stanowić żywą i najpiękniejszą koronę Maryi, by z Jej pomocą wnosić nasz wkład do budowania na ziemi królestwa Jej Syna – mówił kard. Dziwisz.

Kończąc homilię krakowski metropolita senior zaapelował, aby nie tracić nadziei w niełatwym czasie, naznaczonym epidemią, cierpieniem wielu ludzi na całym świecie, ale także wspaniałymi przykładami poświęcenia. – Nasz los jest w ręku Boga. Mamy w niebie tylu przyjaciół. Matka Chrystusa – Matka Miłosierdzia oręduje za nami, a św. Jan Paweł z pewnością spogląda dziś na nas z wysoka i też nam błogosławi – zapewniał kard. Stanisław Dziwisz.

Rocznica koronacji maryjnego wizerunku w Skarżysku-Kamiennej była również diecezjalnym dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. – Dzisiaj chcemy wyśpiewać uroczyste „Ciebie Boga wysławiamy” za św. Jana Pawła II, za Jego osobę, pontyfikat i nauczanie i to wielkie dobro, które dokonywało się przez posługę Ojca Świętego w świecie – mówił biskup radomski Henryk Tomasik.

2 lipca 2005 roku obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej został ukoronowany, dzięki decyzji św. Jana Pawła II, koronami papieskimi. Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W ubiegłym roku obchodziło 30-lecie istnienia. W tym okresie przed obrazem maryjnym modliło się ok. 2,5 mln pielgrzymów. Sanktuarium przechowuje własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, noclegownia dla bezdomnych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Fot. ostrobramska.pl
ZOBACZ TAKŻE