STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ: MARYJO – JASNOGÓRSKA PANI, POMÓŻ UPORZĄDKOWAĆ NIEŁATWE SPRAWY DOTYCZĄCE POLSKI I ŚWIATA. APEL JASNOGÓRSKI NA JASNEJ GÓRZE.

Kard. Stanisław Dziwisz: Maryjo – Jasnogórska Pani, pomóż uporządkować niełatwe sprawy dotyczące Polski i świata. Apel Jasnogórski na Jasnej Górze.

- Niech nasze serca nie zamykają się przed nikim. Niech będą otwarte na inne tradycje, języki i kultury. Takiej postawy uczył nas Jan Paweł II, w sercu którego było miejsce dla wszystkich, bo nikogo nie wykluczał, każdego człowieka szanował, a wszystkie narody nazywał szlachetnymi. - mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, w czasie obchodów 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Kard. Stanisław Dziwisz: Maryjo – Jasnogórska Pani, pomóż uporządkować niełatwe sprawy dotyczące Polski i świata. Apel Jasnogórski na Jasnej Górze.

Na początku homilii kardynał zwrócił się do Jasnogórskiej Pani, wyznając że wszyscy zebrani są przy niej podczas Apelu Jasnogórskiego, by okazać jej miłość, pamięć  o tym jakie miejsce zajmuje we wspólnocie Kościoła i by wspólnie czuwać nad sumieniami oraz dziedzictwem wiary.

Kardynał przypomniał, że ten dzień w sposób szczególny przypomina wydarzenia sprzed czterdziestu lat, gdy św. Jan Paweł II przybył by pokłonić się Maryi, złożył jej w darze złotą różę i zawierzył wszystkie sprawy Kościoła. Prosił ją wtedy o to by czuwała nad młodzieżą, pomagała w przezwyciężaniu zagrożeń moralnych oraz w odradzaniu się pięknem świadectwa dawanego  Zmartwychwstałemu.

Kardynał powiedział, że po czterdziestu latach słowa papieża-pielgrzyma stają się wyznaniem wiernych. Ojciec Święty nauczył ich w jaki sposób otwierać drzwi Chrystusowi, kierować się Jego Ewangelią i miłością. – Nie zawsze byliśmy i nie zawsze jesteśmy pojętnymi uczniami. Jest w nas i wokół nas wiele spraw, które trzeba uporządkować – powiedział kardynał i poprosił Maryję by pomagała małżonkom wzrastać w wierności i ofiarności, by polskie rodziny dorastały do ideałów wspólnot miłości. Prosił również aby była przewodniczką młodych, którzy ofiarnie oddadzą się sprawie dla której Chrystus przyszedł na ziemię, a także by ci którzy są odpowiedzialni za dobro wspólne w ojczyźnie szanowali godność drugiego człowieka, a Polska była miejscem otwartym dla każdego ubogiego, słabego, mniej uprzywilejowanego. Przywołał słowa Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Podkreślił, że serca wiernych powinny być otwarte na innych, ponieważ takiej postawy uczył św. Jan Paweł II.

Przypomniał, że papież Polak otwarcie wyznał, że jest człowiekiem zawierzenia i nauczył się nim być na Jasnej Górze. – Maryjo, wszystkim nam, tutaj obecnym, pamiętającym i czuwającym przed Twym wizerunkiem, a także wszystkim, łączącym się dziś z nami duchowo – pomóż nam być ludźmi na miarę Ewangelii Twego Syna. Pomóż nam być ludźmi zawierzenia. Maryjo, Królowo Polski i Królowo świata, Matko i Królowo naszych serc -módl się za nami! – zakończył kardynał.

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Ks. Czesław Bogdał

ZOBACZ TAKŻE