STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ NA OTWARCIU KONFERENCJI: DIALOG I WZAJEMNE ZROZUMIENIE CZYNI ŚWIAT LEPSZYM MIEJSCEM

Kard. Stanisław Dziwisz na otwarciu konferencji: Dialog i wzajemne zrozumienie czyni świat lepszym miejscem

Metropolita krakowski senior wziął udział w organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II międzynarodowej konferencji „Chrześcijańska odpowiedzialność za Europę”.

W słowie wstępnym, kardynał odniósł się do obecnej sytuacji epidemiologicznej i do skutków pandemii dla Kościołów i Europy. – Papież Franciszek w jednej ze swoich katechez „Uzdrowić świat” zwrócił uwagę, że „Pandemia jest kryzysem, a z kryzysu nie wychodzimy tacy sami: albo wychodzimy lepsi, albo w gorszym stanie. Powinniśmy wyjść z tego lepsi (…). Dziś mamy szansę zbudować coś innego.” W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę wszystkich uczestników naszej konferencji, zarówno tych, którzy są tu obecni fizycznie jak i łączą się z nami przez internet, że nasze spotkanie powinno zmierzać do szukania sposobu na odnowę rzeczywistości, w której żyjemy – przekonywał. – Jestem przekonany, że właśnie poprzez otwarcie, dialog i wzajemne wsłuchiwanie się możemy skutecznie czynić nasz europejski świat lepszym miejscem, w którym każdy człowiek odnajdzie się w realizowaniu osobistych planów i życiowego powołania – kontynuował.

Na zakończenie, kardynał przypomniał, że Jan Paweł II Jan Paweł II był pierwszym Polakiem w Unii Europejskiej, a jego wsparcie dla procesu integracji było niezwykle ważną częścią dziedzictwa jego myśli. – Życzę zatem, aby nasze debaty i dyskusje, spotkania i rozmowy przełożyły się także na konkretne i twórcze rozwiązania służące całej wspólnocie europejskiej – powiedział.

W piątek i w sobotę, 9 i 10 października, w trybie online, w ramach cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbywa się międzynarodowa konferencja.

Tegoroczny temat poświęcony jest najbardziej aktualnym wyzwaniom dzisiejszego świata. Pod hasłem “CHRZEŚCIJAŃSKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EUROPĘ” trwa dyskusja o skutkach pandemii dla Kościołów i Europy. Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II zostanie uczczona sesją specjalną: „Jan Paweł II o Europie. Zjednoczenie Europy – Zjednoczenie ducha” w sobotę, 10 października o 12.00.