- Cieszę się, że ten szpital nie tylko pamięta o swoim patronie, ale w codziennej pracy i służbie kieruje się jego wskazaniami i wyznawanymi przez niego wartościami, troszcząc się o chorych – w kaplicy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II mówił kard. Stanisław Dziwisz.
W ramach obchodów 20. rocznicy przejścia św. Jana Pawła Wielkiego do Domu Ojca arcybiskup senior sprawował Eucharystię w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym, któremu patronuje Papież Polak. Modlitwą otaczał dyrekcję, lekarzy pielęgniarki, personel medyczny i wszystkich chorych.
W homilii kard. Stanisław Dziwisz wspominał uroczystości rocznicowe, w którym przed pięcioma dniami wziął udział w bazylice św. Piotra na Watykanie. – Dziękowaliśmy Bogu za dar osoby i służby papieża, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa i zostawił nam ogromne dziedzictwo nauczania oraz świadectwo świętego życia – mówił, wskazując, że współcześnie Jan Paweł II oręduje z Nieba i nadal stanowi przykład, za którym warto podążać. – Inspiruje nas w naszym pielgrzymowaniu do wieczności i w stawianiu czoła nowym wyzwaniom, których nie brakuje Kościołowi i światu w tych niespokojnych czasach – podkreślał.
Wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego wyraził wdzięczność dyrekcji i pracownikom Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II za to, że nie tylko nosi on imię papieża, ale też żyje jego nauczaniem. – Cieszę się, że również Szpital imienia św. Jana Pawła II nie tylko pamięta o swoim patronie, ale w codziennej pracy i służbie kieruje się jego wskazaniami i wyznawanymi przez niego wartościami, troszcząc się o chorych, niosąc im ulgę w cierpieniu, okazując współczucie i szacunek każdemu pacjentowi – zwracał się do zebranych w szpitalnej kaplicy.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii, wskazywał na Karola Wojtyłę jako przykład tego, który do serca wziął sobie słowa: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. – Poszedł za Jezusem i dlatego nie żył dla siebie i nie chodził w ciemnościach – wyjaśniał kardynał. Podkreślił, że Jan Paweł II wypełniał te słowa i prawdziwie nimi żył, głosząc prawdę o Bogu i człowieku, który został stworzony do życia wiecznego. – Ta prawda w sposób szczególny może i powinna być przeżywana w szpitalu, a więc w miejscu, gdzie doświadczamy kruchości i przemijalności ludzkiego życia na ziemi – mówił arcybiskup krakowski senior.
Nawiązał do wydanej przed trzydziestu laty, 25 marca 1995 r. encykliki Evangelium vitae, w której papież poruszał temat nienaruszalności życia ludzkiego. – Jan Paweł II stał na straży ludzkiego życia, jego godności, wartości i nienaruszalności – podkreślał w tym kontekście kard. Dziwisz.
Przypomniał również wizytę Ojca Świętego w szpitalu przy ul. Prądnickiej 80 z 9 czerwca 1997 r. Zauważył, że wielu obecnych w kaplicy pamięta to wzruszające wydarzenie. Metropolita krakowski senior przywołał fragment z przemówienia, które przy tej okazji wygłosił Jan Paweł II, nawiązując do słów z Ewangelii wg św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. „Żywię wielkie uznanie i szacunek dla waszej pracy. Wymaga ona poświęcenia i oddania choremu człowiekowi, a przez to ma tak głęboko ewangeliczny wymiar. W perspektywie wiary wasza posługa jawi się jako służba samemu Chrystusowi, tajemniczo obecnemu w doświadczonym cierpieniem człowieku. Dlatego wasz zawód jest godny największego szacunku. […] Dziękuję wam dzisiaj za tę wielkoduszną i spełnianą z poświęceniem pracę. Za to, że ciężar cierpienia i bólu swych sióstr i braci bierzecie niejako na swoje barki, chcąc im ulżyć i przywrócić upragnione zdrowie” – cytował za świętym patronem szpitala kard. Stanisław Dziwisz.
Zachęcił do tego, aby przyjąć te słowa jako kierowane przez Ojca Świętego także aktualnie. Zaapelował, aby wszystkie swoje trudności i wyzwania powierzać Bogu, a modlitwą w sposób szczególny ogarniać papieża Franciszka, który przechodzi rekonwalescencję po ponad miesięcznym pobycie w rzymskiej Poliklinice Gemelli. – Módlmy się o zdrowie dla wszystkich przebywających w szpitalach, domach opieki, własnych domach i doświadczających choroby i niemocy – zwracał się do wiernych zebranych w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Pocieszycielki i św. Jana Pawła II.
Początki szpitala przy ul. Prądnickiej 80 sięgają 1913 r., kiedy na podstawie uchwały krakowskiej Rady Miasta rozpoczęto budowę Zakładów Sanitarnych w Prądniku Białym. W latach 1936-1938 jego pacjentką była s. Faustyna Kowalska, która przebywała w zakładzie łącznie ok. ośmiu miesięcy. W 1990 r. szpital jako patrona przyjął Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1997 r. odwiedził go, aby poświęcić Klinikę Kardiochirurgii. Od 31 maja 2023 r. pełna nazwa placówki to Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II.