STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ PODCZAS OBCHODÓW 340. ROCZNICY WIKTORII WIEDEŃSKIEJ: DĄŻMY DO ZWYCIĘSTWA DOBRA NAD ZŁEM I MIŁOŚCI NAD NIENAWIŚCIĄ

Kard. Stanisław Dziwisz podczas obchodów 340. Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej: Dążmy do zwycięstwa dobra nad złem i miłości nad nienawiścią

- Król Jan III Sobieski jest dobrym przykładem dla tych, którzy chcą walczyć i zwyciężać. Mamy dążyć do zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, mamy przezwyciężać słabość i umacniać wolę. W tym dążeniu wymiar religijny jest zasadniczy, abyśmy rzeczywiście spełnili każde zadanie, które nam powierzono - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej na Wawelu z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, a także zakończenia ogólnopolskich obchodów Jubileuszu 160-lecia Powstania Styczniowego i 140-lecia założenia Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
Na początku Mszy św. kardynał podziękował za zaproszenie do wspólnej modlitwy. Zauważył, że Katedra Wawelska w sposób szczególny przechowuje pamięć o Wiktorii Wiedeńskiej, ponieważ w jej podziemiach znajduje się grób Jana III Sobieskiego. Powitał wszystkich zebranych i przypomniał, że dziś Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego. – Wpatrując się w krzyż, na którym Jezus oddał życie dla zbawienia świata, pragniemy spojrzeć na wielkie wydarzenia naszej zbiorowej historii, a także na osobistą drogę życia każdej i każdego z nas – zaznaczył.

– Wiszący na krzyżu Syn Boży przyjął dobrowolnie tę okrutną śmierć. Będąc Bogiem, stał się człowiekiem. Stał się jednym z nas, utożsamiając się z niełatwym losem człowieka – wskazał kardynał w homilii i zauważył, że swoją odkupieńcza śmiercią i zmartwychwstaniem Jezus odniósł zwycięstwo nad złem i otworzył ludziom drogę od życia.

– Ostateczne wyjaśnienie dramatu krzyża zawiera się w jednym słowie – „miłość”. Tę prawdę potwierdził Jezus w dzisiejszej Ewangelii – stwierdził kardynał.  Powiedział, że tej miłości, która odniosła ostateczne zwycięstwo, ludzie zawdzięczają swe życie. – Przychodzimy dziś do Chrystusa, by wyrazić wdzięczność za wszystko czego dokonał dla nas i dla ocalenia naszego losu. Jako uczniowie Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana wierzymy, że nasze życie i przyszłość jest w ręku Boga-Zbawcy, który nas nigdy nie opuści. Zapłacił za nas wielką cenę krwi, dlatego zawsze będzie z nami – podkreślił.

Zauważył, że w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym najbardziej potrzebna jest miłość. To na niej należy budować dom życia. Znakiem największej miłości i ofiary Syna Bożego jest krzyż. – Krzyż stał się symbolem najwyższych wartości naszego życia: ofiarności, gotowości poświęcenia życia dla ważnej sprawy, bezinteresownej służby – mówił kardynał. Wskazał, że krzyże umieszczone w przestrzeni publicznej mają przypominać o nieskończonej i ofiarnej miłości Boga do człowieka.

Krzyż towarzyszył także królowi Janowi III Sobieskiemu i jego wojskom, które podjęły walkę o wiarę i wolność Polski oraz Europy. Król wierzył, że przy pomocy Opatrzności jest w stanie zwyciężyć. Kardynał przywołał słowa Sobieskiego, które skierował do swych podkomendnych. Król mówił, że wszyscy walczą za Polskę i chrześcijaństwo, nie za cesarza, lecz za Boga. Wiktoria Wiedeńska podnosiła wszystkich na duchu, a pamięć o tym wydarzeniu miała budować szkołę im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. – Każdy jubileusz szkoły jest dumą dla nauczycieli i uczniów, pracowników i absolwentów. Każdy jubileusz skłania także od refleksji nad historią tylu pokoleń nauczycieli i uczniów, którzy przeszli przez II Krakowskie Liceum Ogólnokształcące, które ich przygotowało do życia – podkreślił kardynał. Przypomniał, że uczniowie tej szkoły byli gotowi zawsze oddać życie za ojczyznę. Lista wybitnych absolwentów tej szkoły jest bardzo długa i trudno byłoby ich wszystkich wymienić. – Król Jan III Sobieski jest dobrym przykładem dla tych, którzy chcą walczyć i zwyciężać. Mamy dążyć do zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, mamy przezwyciężać słabość i umacniać wolę. W tym dążeniu wymiar religijny jest zasadniczy, abyśmy rzeczywiście spełnili każde zadanie, które nam powierzono – podkreślił kardynał. Stwierdził, ze wzorem takiej postawy jest także Karol Wojtyła, który inspirując się wielkimi postaciami naszej historii, stawiając sobie wysokie cele i odpowiadając na głos Jezusa, podjął służbę w Kościele. Jako papież stał się on przewodnikiem milionów chrześcijan na całym świecie.

Na zakończenie homilii kardynał pogratulował dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom II Liceum Ogólnokształcącego pięknego jubileuszu i wspaniałych osiągnięć. Powiedział, że wraz z nimi modli się za nauczycieli i uczniów, by z Bożą pomocą wypełniali dalsze zadania i pomnażali dobro w świecie.

Msza św. na Wawelu, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, została odprawiona w ramach zakończenia ogólnopolskich obchodów Jubileuszu 160-lecia Powstania Styczniowego. Częścią obchodów była uroczystość 340. Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej oraz Jubileusz 140-lecia założenia Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Po Mszy św. złożono kwiaty przy grobie Króla Jana III w krypcie św. Leonarda. Następnie miał miejsce przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie odbyło się ślubowanie 300 uczniów klas I II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz apel pamięci, po którym złożono pod krzyżem kwiaty.

Msza św. w Katedrze na Wawelu w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14.09.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE