STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KARD. STANISŁAW DZIWISZ W DOMU POLSKIM W RZYMIE: KROCZMY DROGĄ CHRYSTUSA, KTÓRY WZYWAŁ DO OFIARNEJ MIŁOŚCI

Kard. Stanisław Dziwisz w Domu Polskim w Rzymie: Kroczmy drogą Chrystusa, który wzywał do ofiarnej miłości

- Prawdziwa miłość łączy się zawsze z ofiarną postawą, z zapominaniem o sobie, z uczynieniem z naszego życia daru dla Boga i bliźnich. Taka jest królewska droga, do kroczenia którą zachęca nas Chrystus - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej w Domu Polskim na Via Cassia w Rzymie.

Kard. Stanisław Dziwisz w Domu Polskim w Rzymie: Kroczmy drogą Chrystusa, który wzywał do ofiarnej miłości

Kardynał odprawił w Domu Polskim poranną Mszę św. w pierwszy piątek miesiąca. Na początku homilii stwierdził, że ten dzień przypomina o niezmierzonej miłości Serca Jezusa, które jest źródłem życia i świętości.

Przypomniał, że Księga Syracydesa wysławia króla Dawia za jego męstwo i oddanie Bogu. Chrystus jest nazywany „nowym Dawidem”, a dowodem Jego odwagi stała się śmierć za zbawienie ludzi.

Metropolita senior powiedział, że fragment Ewangelii opisujący okoliczności śmierci św. Jana Chrzciciela odsłania dramat świata, w którym toczy się walka dobra ze złem. W taką rzeczywistość wkroczył Jezus, który nikogo nie potępiał, ale wzywał do nawrócenia i przyjęcia Dobrej Nowiny. Stwierdził, że pełne nadziei są słowa Chrystusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych”.  Kardynał zauważył, że jarzmem o którym mówi Zbawiciel jest miłość, która łączy się z ofiarnością i oddaniem siebie. – Prawdziwa miłość łączy się zawsze z ofiarną postawą, z zapominaniem o sobie, z uczynieniem z naszego życia daru dla Boga i bliźnich. Taka jest królewska droga, do kroczenia którą zachęca nas Chrystus. On sam szedł tą drogą do końca i na tej drodze czynienia dobra, śmierci i zmartwychwstania zbawił świat – ocalił na wieki los każdej i każdego z nas – wskazał.

Stwierdził, że Jan Paweł II był pasterzem, który pomagał innym otwierać serca na Chrystusa. – Dziękujemy w tej Mszy świętej za dar tego pasterza – św. Jana Pawła II, urodzonego sto lat temu, służącego Kościołowi przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Prosimy dla nas wszystkich o dar żywej wiary, odwagi i pobożności, by również nasze serca biły w rytmie Najświętszego Serca Jezusa – zakończył.

W tym roku przypada 22. rocznica nominacji biskupiej kard. Stanisława Dziwisza: 7 lutego 1998 r. Ojciec Święty Jan Paweł II prekonizował go biskupem tytularnym San Leone. Z tej okazji metropolita senior odprawił Mszę świętą w swoim kościele tytularnym: Bazylice Mniejszej Santa Maria del Popolo w Rzymie.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE