- W świecie, w którym tak wiele napięć i przemocy, załamań duchowych i psychicznych, w którym dla wielu ludzi brakuje perspektyw – niech wasza wspólnota będzie źródłem nadziei. Niech będzie solą ziemi – mówił kard. Stanisław Dziwisz do wiernych zgromadzonych kościele św. Klemensa w Wieliczce na zakończenie pierwszego dnia sympozjum naukowego „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość”. Wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 200. rocznicy konsekracji wielickiej świątyni.
„Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość” to tytuł dwudniowego sympozjum naukowego, które wielicka parafia organizuje wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starostwem Powiatowym w Wieliczce z okazji 200-lecia poświęcenia kościoła parafialnego. Oficjalnie wydarzenie zainaugurował kard. Stanisław Dziwisz, który objął je także patronatem honorowym. – Ten kościół jest symbolem ciągłości, siły wiary i wspólnoty, która przez dwa stulecia wzrastała w jego murach. To tutaj gromadzili się wasi przodkowie, by celebrować najważniejsze momenty swojego życia. Tutaj czerpali nadzieję w trudnych chwilach. Nie inaczej jest dzisiaj. To miejsce jest ważne także dla was, ponieważ stanowi istotny punkt odniesienia dla wspólnoty wiary i żywego Kościoła w Wieliczce – mówił, otwierając obrady metropolita krakowski senior.
Podkreślał przy tym, że jubileuszowe sympozjum to nie tylko okazja do upamiętnienia rocznicy, ale także lepszego zrozumienia, jaki wpływ kościół św. Klemensa i gromadząca się w nim wspólnota wiernych miały na rozwój całej lokalnej społeczności. – Pomoże nam to spojrzeć nie tylko na chwilę obecną parafii, ale także jej przyszłość – dodał.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była Msza św. w parafialnym kościele, której również przewodniczył metropolita krakowski senior. Modlił się on w intencji całej wielickiej parafii, o duchowego owoce jubileuszu, ale ogarniał nią także wszystkich dotkniętych powodzią. W murach świątyni kardynała powitał proboszcz, ks. Wojciech Olszowski, który dziękował mu za obecność nie tylko podczas Eucharystii, ale także w czasie całego pierwszego dnia sympozjum.
– Dziś w sposób szczególny dziękujemy Wszechmogącemu Pana za dwieście lat, jakie mijają od konsekracji tej świątyni – mówił w homilii arcybiskup senior, dziękując Przenajświętszej Trójcy za istnienie parafii św. Klemensa. Zauważył, że dwieście lat historii tej świątyni świadczy o wierności misji, którą rozpoczął Jezus. – Tak jak On przemierzał miasta i wsie, tak i nasi przodkowie – kapłani, parafianie, zakonnicy i zakonnice, a także świeccy, mężczyźni i kobiety – przez stulecia głosili Chrystusa w tym miejscu – podkreślał, wskazując na to, że kościół św. Klemensa zawsze pozostawał miejscem, gdzie człowiek mógł spotkać Boga.
Kard. Stanisław Dziwisz wyjaśniał, że współczesna wspólnota parafialna nie może być zamknięta na świat. – W dobie wyzwań, z którymi mierzy się nasz Kościół i społeczeństwo, jesteśmy wezwani, aby – jak kobiety z dzisiejszej Ewangelii – być świadkami i współpracownikami w dziele głoszenia Królestwa Bożego – wskazywał.
Zwrócił również uwagę na obszerną listę inicjatyw, związanych z obchodami roku jubileuszowego w wielickiej wspólnocie i przypomniał, że dar odpustu zupełnego, który z tej okazji można uzyskać, jest znakiem troski o rozwój duchowy wiernych i zbawienie dusz.
– Kościół przyszłości musi być otwarty na różnorodność, na ludzi z różnymi historiami i doświadczeniami, a jednocześnie gotowy do niesienia Ewangelii tam, gdzie jeszcze ona nie dotarła albo gdzie o niej zapomniano – podkreślał kard. Dziwisz, dodając, że przyszłość każdej parafii zależy od realizacji misji, którą Jezus powierzył swoim uczniom. Przyznał, że współcześnie toczy się walka o dusze młodych Polaków i podkreślał konieczność ochrony rodzin oraz życia ludzkiego.
Przy tej okazji metropolita krakowski senior przywołał także słowa kard. Karola Wojtyły, wypowiedziane ponad pięćdziesiąt lat temu w kościele św. Klemensa. „Człowiek uzbrojony w chrześcijańską nadzieję nie traci czasu. Jest człowiekiem pracy nad sobą, zwycięskim i niepokonanym człowiekiem życia” – mówił wówczas przyszły papież. Kard. Stanisław Dziwisz życzył zebranym, by ich wspólnota parafialna była zawsze wspólnotą nadziei i solą ziemi, z której słynie Wieliczka. – Niech słowo Ewangelii i wasza historia będą dla was inspiracją do dalszego budowania waszej wspólnoty na fundamencie wiary, nadziei i miłości i głoszenia królestwa Bożego przyszłym pokoleniom – zakończył.
Wieczorną modlitwę ubogacił koncert parafialnego Chóru Kameralnego „MARANA THA”.
Sympozjum naukowe „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce. Historia – teraźniejszość – przyszłość” organizowane jest przez parafię św. Klemensa w Wieliczce we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starostwem Powiatowym w Wieliczce, z okazji 200-lecia poświęcenia kościoła parafialnego. Gościem wydarzenia będzie także metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś, który 21 września wygłosi prelekcję na temat roli parafii w rozwoju synodalności Kościoła. Metropolita łódzki będzie też przewodniczył Eucharystii, rozpoczynającej drugi i ostatni dzień obrad.
Historia parafii św. Klemensa w Wieliczce sięga XIII w. Najstarszym zachowanym dokumentem poświadczającym istnienie tutaj parafii powierzonej duchowej trosce oo. benedyktynów z Tyńca jest bulla papieża Grzegorza IX z 1229 r. Od początku wspólnota rozwijała się przy osadzie, przy której wydobywano sól. Kościół, w którym obecnie modlą się wierni, został konsekrowany w 1825 r.
O przeszłości i teraźniejszości wielickiej wspólnoty opowiada m.in. 7. odcinek serii “W koło archidiecezji”.