STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KATEDRA DLA KATEDRY – ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA ODBUDOWĘ NOTRE DAME

Katedra dla katedry – zbiórka pieniędzy na odbudowę Notre Dame

W katedrze na Wawelu wystawiono skarbonkę, w której zbierane są datki na rzecz odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Obok skarbonki stoi… szopka bożonarodzeniowa, symbol związków łączących dwie świątynie.
 

Skarbonka wraz z szopką znalazły się w katedralnej kaplicy Załuskiego. Szopka w 2015 r. była prezentowana w paryskiej katedrze.

– Mamy świadomość, czym jest każda katedra dla biskupa i dla narodu, i jak wielki wysiłek towarzyszy zachowaniu dziedzictwa, które zostało nam powierzone przez naszych przodków – wyjaśniał dziennikarzom proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Zbiórka na odbudowę katedry w Paryżu jest formą spłaty długu wdzięczności, jaki pracownicy katedry wawelskiej zaciągnęli wobec gospodarzy Notre Dame. Gościli tam 1,5 roku temu. – Mogliśmy się w tym miejscu modlić, czcząc relikwie Korony Cierniowej Jezusa Chrystusa i nawiedzając to historyczne miejsce, ważne dla narodu francuskiego i całej Europy – wspominał ks. Sochacki.

Szopka powstała w pracowni rodziny Markowskich. W 2010 r. wysoka na 5 m budowla wygrała Konkurs Szopek Krakowskich, a w 2015 r. była pokazywana w Notre Dame.

– Nasza szopka była tam prezentowana w bardzo szczególnym okresie, tuż po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Widziało ją około 2 mln osób. To dla nas powód do wielkiej dumy – opowiadał Marek Markowski. Kiedy wybuchł pożar w paryskiej katedrze, rodzina Markowskich zaczęła się zastanawiać, w jaki sposób wyrazić swoją solidarność i pomóc w odbudowie. Dzięki życzliwości ks. Sochackiego mogli ponownie złożyć szopkę i zaprezentować ją na Wawelu. Do końca września będzie tam “kwestowała” na rzecz odbudowy Notre Dame.

Pożar w paryskiej katedrze wybuchł 15 kwietnia. Objął XIX-wieczną iglicę świątyni, dach i jedną z wież, ale główna konstrukcja budowli ocalała. Obecnie trwają prace mające przywrócić katedrze jej dawny blask.

 

KAI
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE