STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KLERYCKIE SYMPOZJUM NAUKOWE – NIEUSTANNE ZADAWANIE PYTAŃ I SZUKANIE ODPOWIEDZI

Kleryckie sympozjum naukowe – nieustanne zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi

Refleksje nad zaangażowaniem Kościoła w aktualne sprawy społeczne podjęli klerycy oraz eksperci podczas Kleryckiego sympozjum naukowego, które w czwartek odbyło się w krakowskim seminarium.Kleryckie sympozjum to wieloletnia inicjatywa, do której powrócono po sześciu latach, bowiem ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2015 r. Alumni pod kierownictwem profesorów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przygotowali oraz wygłosili referaty z zakresu swoich prac magisterskich lub dziedzin, którymi się interesują. Kluczową część tego spotkania stanowiły również dyskusje podejmowane przez referentów, ekspertów oraz innych uczestników. W tegorocznej edycji wzięli udział: dr. hab Marcin Majewski, dr inż. Anna Wajda, Jakub Bałtroszewicz, Magdalena Guziak-Nowak, s. Teresa Pawlak oraz ks. dr Grzegorz Wąchol.

– Klerycy mogą wykorzystywać formację intelektualną nie tylko do słuchania wykładów, ale także do uczenia się organizacji takiego przedsięwzięcia, jakim jest sympozjum. Mogą w ten sposób podzielić się swoją pasją, często związaną z pracą magisterską, albo z wykładowymi odkryciami lub własną lekturą. Warte podkreślenia jest, że inicjatywa zorganizowania sympozjum wyszła od samych alumnów – podkreślił ks. dr Sławomir Kołata, wicerektor seminarium.

– Bez słuchania nie ma mówienia, wiec oczekiwanie na mówienie nie powinno być niecierpliwe, obarczone jakimś lękiem czy znużeniem. Całe nasze życie, a szczególnie w przypadku teologii, jest wsłuchiwaniem się w Boga i drugiego człowieka, więc możliwość przedstawienia treści, które są przedmiotem tego, co jest w sercu i głowie, jest po prostu spokojną odpowiedzią na głos Boga, który na różne sposoby do człowieka dociera – wyjaśnia kl. Michał, jeden z referentów.

Jak wyjaśnili organizatorzy, pytanie uczniów skierowane do Chrystusa, które zawarte jest w temacie sympozjum – „Panie, co mamy czynić” – zaangażowanie Kościoła w życie społeczne – jest stale aktualne. Wygłoszone prace oraz dyskusje stanowiły próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie, a także pozwoliły na postawienie kolejnych. Jako Kościół, który żyje, działa i zmaga się z różnymi trudnościami, chcemy pochylać się nad naszym pozytywnym zaangażowaniem w życie świata.

Sympozjum zostało podzielone na trzy sekcje: biblijno-dogmatyczną, moralną oraz filozoficzno-społeczną. Podczas wystąpień klerycy mówili m.in. o tradycji i  synodalności, aborcji, biotechnologii, teologii ciała oraz przykazaniu miłości.

– Takie sympozja są bardzo potrzebne i dobrze by było, gdyby więcej świeckich brało w nich udział. Dla mnie najbardziej interesującą częścią była sekcja moralna. Poruszono na niej bardzo gorące tematy: aborcja, gender – powiedziała Gabriela. – Nawiązując do pozostałych tematów, myślę, że teologia ciała jest szansą na dzisiejsze czasy, choć musi być bardziej rozpropagowana, przełożona na prostszy język i wyjaśniana. Umiejętne przybliżenie ludziom świeckim tego zagadnienia pokazałoby im, że nie są to tylko filozoficzne rozważanie, nie mające nic wspólnego z życiem, ale coś, co bardzo przekłada się na ich życie i relacje – podzieliła się uczestniczka spotkania.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. Paweł Leszczyński

Galeria

ZOBACZ TAKŻE