STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOCHAĆ TO ZACHOWYWAĆ PRZYKAZANIA

Kochać to zachowywać przykazania

- Chrześcijanin wie, że na miłość Chrystusa trzeba odpowiadać własną miłością! - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Kościele św. Kazimierza w Rybnej, gdzie udzielał Sakramentu Bierzmowania.

Kochać to zachowywać przykazania

Arcybiskupa przywitał proboszcz – ks. Stefan Midor, który podziękował za jego obecność i poprosił o modlitwę w intencji 84. kandydatów, mających przystąpić do bierzmowania.

W homilii, metropolita odwołał się do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, mówiących o miłości pomiędzy Nim, a Ojcem. Do tej niezwykłej relacji zostali zaproszeni Apostołowie, którym Chrystus przykazał podążanie drogą przykazań i trwanie w Jego miłości.
– Jezus umiłował ich do końca miłością heroiczną i bez granic, oddając za nich własne życie. Jeśli odpowiedzą miłością na miłość Pana Boga, to objawi się w pełni ich wielkość, godność i niezwykłość.

Arcybiskup wspomniał historię nawrócenia św. Pawła, który z prześladowcy Chrystusa stał się Jego gorliwym uczniem, gotowym głosić swojego Mistrza całemu światu. Podkreślił, że jego pragnienie bycia blisko Chrystusa opisuje sytuację każdego chrześcijanina.
– Poznał Chrystusa, wszedł w tajemnicę Jego miłości, stał się Jego prawdziwym przyjacielem. Wiedział, że życie można przyrównać do biegacza, który biegnie do celu, aby zwyciężyć.

Metropolita zaznaczył, że historię Kościoła można odczytać w kluczu dialogu pomiędzy słowami Chrystusa z Wieczernika, a postawą św. Pawła, który wprowadza w czyn zalecenia swojego Pana.
– To samo możemy powiedzieć o patronie dzisiejszego dnia i Waszej parafialnej świątyni – św. Kazimierzu Jagiellończyku. Przygotowany do wielkich czekających go zadań, wiedział, że wiele zewnętrznych i wewnętrznych niebezpieczeństw czeka tego, kto sprawuje władzę. A on zatroskany był przede wszystkim o sprawiedliwość, o to, aby nikogo nie skrzywdzić i aby zachować czystość serca.

Zwracając się do kandydatów do bierzmowania, arcybiskup podkreślił, że ich zadaniem jest mężne i odważne wyznawanie wiary. Jest to możliwe dzięki obecności Ducha Świętego.
– Jestem przekonany, że dobrze przygotowaliście się do tego zadania, ponieważ na Waszych piersiach wiszą krzyże, które mówią, co znaczy przyjąć Chrystusa, iść drogą Jego przykazań, kochać Boga i bliźniego, a mimo trudności i przeciwieństw, nie poddawać się.

Kończąc homilię, metropolita zaznaczył, że celem chrześcijańskiego życia jest dojście do Chrystusa i zapewnił młodzież, że Kościół modli się o dary Ducha Świętego dla nich.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik |Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Bierzmowanie w Parafii w Rybnej | abp Marek Jędraszewski, 5.03.2019

ZOBACZ TAKŻE