STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOMUNIKAT KURII NA 11 LISTOPADA

Komunikat Kurii na 11 listopada

Publikujemy komunikat kanclerza kurii metropolitalnej w Krakowie z zaleceniami metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na 11 listopada w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Komunikat

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, Polskę, zachęca Księży Proboszczów i  Rektorów Archidiecezji Krakowskiej, aby w powierzonych im kościołach w niedzielę, 11 listopada br. przynajmniej jedna z Mszy świętych została odprawiona według formularza „Msza za Ojczyznę”. Należy przy tym zachować zasady wskazane w Pro memoria Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Tekst tego dokumentu załączony jest poniżej.

Ponadto Ksiądz Arcybiskup prosi, aby tego dnia o godz. 12.00 – o ile to możliwe z racji porządku Mszy świętych – uruchomić dzwony wszystkich kościołów parafialnych i kaplic w naszej Archidiecezji. Niech ich dźwięk połączy serca wszystkich, którzy Polskę uważają za swoją Matkę.

Ks. Tomasz Szopa

Kanclerz Kurii

Kraków, 8 listopada 2018 r.

Promemoria ws. Mszy za Ojczyznę w dniu 11 listopada 2018 r.

W roku 2018 Święto Niepodległości wypada w 32. Niedzielę Zwykłą.

1. Zgodnie z prawem liturgicznym, aby tego dnia sprawować Mszę z formularza „Msza za Ojczyznę lub Miasto”, potrzebne jest polecenie lub zgoda biskupa diecezjalnego (zob. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 374).

2. Odnośnie do Mszy za Ojczyznę należy zastosować Kolektę z „Mszy za Ojczyznę lub Miasto” (Mszał Rzymski dla diecezji polskich, s. 145”).

Pozostałe części formularza należy dobrać zgodnie z istniejącymi możliwościami, które są następujące:

a) Można dostosować teksty tematycznie, a więc dobrać Modlitwę nad Darami i Modlitwę po Komunii np. z „Mszy o Zachowanie Pokoju i Sprawiedliwości” (Mszał Rzymski, s. 149’’). W tym przypadku prefacja powinna być dobrana tematycznie, np. „O Jedności Kościoła” (nr 85).

b) Można zachować pozostałe teksty z 32. Niedzieli Zwykłej (Modlitwa nad Darami, antyfony, Modlitwa po Komunii). Wtedy wybiera się prefację na niedziele zwykłe.

3. Odnośnie do czytań mszalnych istnieją dwie możliwości:a) Dla jedności formularza mszalnego można wybrać czytania tematycznie z „Mszy o Zachowanie Pokoju i Sprawiedliwości” (Lekcjonarz Mszalny, t. VII, s. 298nn).b) Dla zachowania ciągłości czytań niedzielnych, można wziąć czytania z 32. Niedzieli Zwykłej (zob. Ogólne Wprowadzenie do Lekcjonarza Mszalnego, nr 78).

4. Odnośnie do koloru szat:

a) Zgodnie z normami ogólnymi zasadniczo stosuje się kolor dnia (okresu), czyli zielony (zob. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 347).

b) W liturgii istnieje możliwość, aby w dni bardziej uroczyste, użyć innego koloru okazałych szat liturgicznych (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 346g). Należy jednak pamiętać, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyjaśniła w 2004 r., iż przepis ten „dotyczy właściwie szat wykonanych przed wielu laty” i „dla zachowania dziedzictwa Kościoła” (Instrukcja Redemptionis Sacramentum, nr 127). Stąd jeśli zmienia się kolor szat, powinno się pamiętać, że chodzi o okazałe szaty o wartości historycznej „koloru złotego lub srebrnego” (tamże).

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Świdnica, 7 listopada 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE