STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONDOLENCJE ARCYBISKUPA MARKA JĘDRASZEWSKIEGO PO ŚMIERCI PROFESORA KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO I INFORMACJE NA TEMAT POGRZEBU

Kondolencje Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego po śmierci profesora Krzysztofa Pendereckiego i informacje na temat pogrzebu

- Nie ulega wątpliwości, że cała polska kultura, wręcz kultura światowa, poniosła wielką stratę wraz z przejściem Pana Profesora do wieczności – mówi abp Marek Jędraszewski składając wyrazy współczucia żonie, a także wszystkim osobom i środowiskom, dla których śmierć śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego stała się czymś trudnym i bolesnym. Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem będzie miała charakter prywatny, a urna z prochami śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Uroczysty pogrzeb zostanie odprawiony po ustaniu pandemii, a prochy wybitnego kompozytora spoczną w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
Metropolita krakowski wspomina spotkanie z prof. Krzysztofem Pendereckim przed 6 laty w Łodzi. Wówczas artysta prowadził koncert z okazji 100-lecia Bitwy pod Łodzią. Dyrygował swoim „Credo”. – Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, zwłaszcza dwóch momentów, które wybrzmiały z siłą podczas wykonywania tego utworu. Crucifixus etiam pro nobiszostał ukrzyżowany również za nas z elementami polskich Gorzkich żalów i pieśni „Ludu mój, ludu cóżem ci uczynił”, a potem monumentalne et resurrexit tertia diei zmartwychwstał trzeciego dnia. To było, to jest prawdziwe wyznanie wiary Pana Profesora. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzisiaj już tę rzeczywistość ogląda twarzą w twarz – mówi abp Marek Jędraszewski wyrażając współczucie „wszystkim, którym ta śmierć przyniosła wielki ból, a jednocześnie zmusiła do refleksji w tym szczególnych dniach, jakie przeżywamy obecnie”.

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

W swej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do jego najważniejszych dzieł należą: “Pasja wg św. Łukasza”, “Polskie Requiem”, “Ofiarom Hiroszimy – tren”, za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2016) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).

W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia – dziś uważana nie tylko za jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych, ale należącą także do europejskiej czołówki.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.


Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego będzie miała charakter prywatny. W uroczystości weźmie udział tylko najbliższa rodzina.

Następnie, zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją pogrzebów osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.

Po ustaniu pandemii, w porozumieniu z Rodziną, Prezydentem Miasta Krakowa i Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, zostanie odprawiony uroczysty pogrzeb śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wybitnego Kompozytora zgodnie z decyzją Kapituły Panteonu Narodowego, zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE