STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONFERENCJA “EUROPA W KRYZYSIE: JAKA ODBUDOWA? / EUROPE: RECOVERY OR RENEWAL? CREATIO CONTINUA III” ONLINE 28 XI 2020

Konferencja “Europa w kryzysie: jaka odbudowa? / Europe: recovery or renewal? Creatio Continua III” Online 28 XI 2020

Poruszane tematy to m.in.: chrześcijańska odnowa ekologiczna i ekologia miasta, w gronie prelegentów będą m.in.: prof. John Milbank (W. Brytania), prof. Rocco Buttiglione (Włochy) i ks. prof. Maciej Ostrowski (UPJPII).

Transmisja online od godz. 13.00 do 16.00 z tłumaczeniem pierwszej sesji (13.00 – 14.30) z j. francuskiego i angielskiego na język polski pod adresem FB https://www.facebook.com/events/778353199378254

Druga sesja od. 15.00 w całości w j. polskim.

PANEL I
Z gruzów II wojny światowej Europę odbudowali działacze zainspirowani chrześcijaństwem, pracujący razem z “ludźmi dobrej woli”. Byli w stanie odpowiedzieć na “widmo komunizmu”, krążące nad Europą. Nie dlatego, że zamykali na nie oczy i odrzucali stojące za nim problemy, potrzeby i intuicje – ale dlatego, że umieli zaproponować bardziej atrakcyjną kontrpropozycję.
To właśnie oni stworzyli podwaliny stabilnego powojennego porządku, europejskiego “złotego dwudziestolecia”.
Dziś Europa – i Polska jako jej część – znów doświadczają serii wstrząsów. Jak zgodnie podkreślają papież Franciszek i naukowcy, niezrównoważona gospodarka i styl życia niszczą różnorodność biologiczną.
Z dużym prawdopodobieństwem przyczyniając się do kryzysów pandemicznych.
A z pewnością – do kryzysu klimatycznego.
75 lat temu geopolityczny układ sił wyłączył Polskę z Planu Marshalla i powojennej odbudowy Europy.
Dziś Polska ma możliwość współdecydowania o odbudowie Europy, angażując się w proces negocjacji nowego budżetu europejskiego i Zielonego Nowego Ładu.
Jak najlepiej wykorzystać tę szansę?
Czy powrót do przedkryzysowej “normalności” i “business as usual” wystarczy, aby uciec od obecnych i przyszłych kryzysów?
A może potrzebujemy głębszej odnowy, jeśli chcemy zbudować bardziej stabilne fundamenty Europy?
Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w towarzystwie najciekawszych polskich i europejskich liderów opinii podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska w ramach cyklu konferencji Creatio continua.

Gośćmi konferencji będą:

Prof. Chantal Delsol – francuska filozofka polityki. Założycielka Instytutu Badawczego Hannah Arendt. Kierownik Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée.
Prof. Marek Rymsza – polski socjolog Uniwersytetu Warszawskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP (2015-2020).
Prof. Rocco Buttiglione – włoski senator i minister.
Prof. John Milbank – brytyjski teolog, założyciel ResPublica Think Tank.

Moderacja: Bartłomiej Radziejewski, Nowa Konfederacja

PANEL II EKOLOGIA MIASTA
Na wyzwania kryzysu klimatycznego odpowiedzieć musimy nie tylko na poziomie UE i państw narodowych, ale także na poziomie MIAST.
Jak powinna wyglądać “ekologia miasta”?
Jak adaptować miasta do zmian klimatycznych i jak ograniczać ich skutki?
Jak tworzyć zdrową, zieloną i zrównoważoną przestrzeń miejską? Czy możemy powstrzymać “betonozę”, fale upałów, miejskie powodzie błyskawiczne i susze?
Co PRAKTYCZNIE możemy zrobić, by nasze miasta stały dobrem wspólnym?
Na miasto spojrzymy z perspektyw badacza “ekologii miasta”, działacza i edukatora, a także szefa miejskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za praktyczne dostosowanie miasta do wyzwań kryzysu klimatycznego.

Gośćmi będą:

– ks. prof. Maciej Ostrowski – badacz “ekologii miasta”, organizator cyklu konferencji “Sacrum i przyroda”, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
– dr inż. Kasper Jakubowski – edukator i działacz miejski, architekt krajobrazu, prezes Fundacji “Dzieci w Naturę”
– Ryszard Gajewski – Prezes Zarządu Gdańskie Wody, absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Hydrotechniki
Debatę poprowadzi Magdalena Milert – architekt, absolwentka Politechniki Śląskiej, członek Fundacji LAB60+ oraz zespołu miejskiego w krakowskim oddziale Klubu Jagiellońskiego.