STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONFERENCJA PRASOWA PRZED OBCHODAMI 25. ROCZNICY WIZYTY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W ZAKOPANEM

Konferencja prasowa przed obchodami 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku Jan Paweł II odwiedził Zakopane. U podnóża Wielkiej Krokwi celebrował Mszę Świętą, w trakcie której hołd Ojcu Świętemu złożyli górale. Z tej okazji Archidiecezja Krakowska, we współpracy z miastem Zakopane oraz powiatem tatrzańskim, przygotowuje uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. 28 marca odbyła się konferencja prasowa przed obchodami tej rocznicy.Na początku głos zabrał bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który przypomniał okoliczności pielgrzymki św. Jana Pawła II w 1997 r. Powiedział, że te wydarzenia na zawsze wpisały się w pamięć Polaków. Dodał, że 6-7 czerwca biskupi zgromadza się na 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Księżówce i będą omawiali wszystkie kwestie związane z Kościołem w Polsce. To wydarzenie będzie połączone z obchodami 25. rocznicy spotkania św. Jana Pawła II z góralami na Podhalu. 6 czerwca o 18:00 celebrowana będzie Eucharystia pod Wielką Krokwią, w miejscu gdzie Msze św. odprawił sam św. Jan Paweł II. To wydarzenie będzie miało wymiar religijny, kulturalny i pozwoli na nowo przeżyć treści, które przekazywał Ojciec Święty. 7 czerwca o 7:30 w Ludźmierzu także będzie celebrowana Eucharystia, w nawiązaniu do Mszy św., którą w tym miejscu odprawił papież.

Ks. Bogusław Filipiak – dziekan dekanatu zakopiańskiego, przybliżył wydarzenia religijne, wiążące się z rocznicą. 8-9 kwietnia odbędzie się Ekstremalna Droga krzyżowa drogą papieską do Ludźmierza. 10 kwietnia o 20:00 wszystkie parafie będą uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami Zakopanego, zmierzając z ul. Krupówki do kościoła św. Krzyża. 28.03 zostanie otwarta wystawa „Co ja z wami mam. Duszpasterstwo turystyczne ks. Karola Wojtyły” i będzie dostępna aż do września. Przy Księżówce zostanie zaprezentowana wystawa z cytatami św. Jana Pawła II. 15 maja o 12:30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii odbędzie się koncert „Nie lękajcie się”. 13 maja po uroczystościach Maryjnych przejdzie procesja z Krzeptówek przez Krupówki do św. Krzyża.  22 maja o 17:30 odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą uwielbienia „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Cyrhlii. Od 31 maja do końca czerwca na w parafii Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach będzie dostępna wystawa, związana z 25-leciem konsekracji tej świątyni. 3 czerwca o 14:00 w kościele pw. Świętego Krzyża będzie Dekanalny Dzień Chorego, w nawiązaniu do spotkania mktóre z papieżem odbyło się w tym miejscu 25 lat temu. 4 czerwca pielgrzymka „Sursum Corda” przebędzie drogę z Krzeptówek do Ludźmierza, i zostanie zakończona Mszą św. o 18:00. Także 4 czerwca o 18:00 w kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Turliki papieżowi”. W kościele św. Krzyża 4 czerwca i 5 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego na Chrmacówkach będzie czuwanie modlitewne o dary Ducha Świętego. Proponowane są różne atrakcje dla dzieci pierwszokomunijnych, m.in. 6 czerwca od 10:00 do 13:00 na Średniej Krokwi będą miały miejsce skoki dla św. Jana Pawła II, podczas których dzieci mogą spotkać się z polskimi skoczkami. 11 czerwca zespół „Giewont” da koncert papieżowi w sanktuarium na Olczy i 12 czerwca w sanktuarium św. Antoniego na Bystrem.

Naczelnik wydziału kultury miasta Zakopane, Joanna Staszak, uzupełniając słowa ks. Bogusława Filipiaka, wskazała na papieską majówkę na Bachledówce, którą odbędzie się 8 maja. 26 czerwca zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w 39. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. W tym samym dniu od 8:00 obędzie pielgrzymka dziękczynna za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II do Doliny Jarząbczej. Rada Miasta Zakopane uchwaliła rok 2022 rokiem 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. 18 maja na ul. Krupówki zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Na końcu zostałem góralskim papieżem”. 19 maja w Wilii Czerwony Dwór odbędzie się koncert pieśni polskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. 20 i 21 maja będzie miało miejsce Forum Górskie z hasłem „25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu. 3 czerwca w Wilii Czerwony Dwór zostanie otwarta wystawa fotograficznej Pawła Murzyna „Błogosławione chwile”. 4-6 czerwca w Zakopiańskim Centrum Kultury będzie aukcja charytatywna. 4 czerwca odbędzie się opera góralska, a 5 czerwca wyruszy samochodowa pielgrzymka strażaków z Krzeptówek.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Konferencja prasowa przed obchodami 25 - lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem i otwarcie wystawy pt.  „Co ja z Wami mam...” w Centrum Formacyjno – Szkoleniowym „Księżówka” 28.03.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE