STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONKURS SZOPEK W ARCE PANA

Konkurs szopek w Arce Pana

W Arce Pana rozstrzygnięto VI Parafialny Konkurs Szopek, zorganizowany przez parafię Matki Bożej Królowej Polski oraz Szkołę Podstawową nr 101 pod honorowym patronatem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej.
Temat tegorocznej edycji brzmiał „Bożonarodzeniowa szopka ze świętymi krakowskimi oddającymi pokłon Jezusowi”.  Przyznano pięć nagród głównych. W kategorii szopka tradycyjna,  pierwsze  miejsce otrzymał Igor Godzic z rodzicami za szopkę, której tło stanowią witraże św. Jana Pawła II, św. Jadwigi Królowej i św. siostry Faustyny. Centralne miejsce zajmuje tu Grota Betlejemska, a wokół widać przedświąteczną krzątaninę. Jak piszą autorzy szopki: „Chcieliśmy pokazać, że to właśnie w naszym codziennym życiu możemy wzrastać w świętości i to właśnie tu i teraz rodzi nam się Pan Jezus”.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Lena Duś z rodzicami za szopkę z hasłem „Tu wszystko się zaczęło  i trwa 2021 lat, przy udziale świętych z Krakowa, którzy kontynuują dzieło Boga”. Święci zmierzają do szopki, przynosząc symboliczne dary: Jan Paweł II – dar dziecięcej wrażliwości, s. Faustyna – miłosierne serce, brat Albert – dobroć i chleb, św. Stanisław – odważne słowo, św. Jadwiga – hojność i modlitwę.

Trzecie miejsce zajęła Julia Majewska  z rodzicami za szopkę, będącą odwzorowaniem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W kategorii szopka nowoczesna, zwyciężyła Adrianna Molong, studentka Ignatianum, autorka szopki– rakiety, której strzelistość  symbolizuje pragnienie dosięgnięcia nieba. Jak pisze: „Kraków jest miastem świętych. Są oni obecni na co dzień, bo przecież wierzymy w świętych obcowanie. Żyli i chodzili tymi samymi ulicami, co my teraz.  św. Stanisław biskup. św. królowa Jadwiga, św. Jan Kanty, św. Kazimierz Jagiellończyk, św. s. Faustyna, św. Aniela Salawa  i św. Jan Paweł II, który kochał to miasto”.  Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała Iga Dorczuk  z mamą  za szopkę  przedstawiającą Świętą Rodzinę.

Na wystawie w Arce Pana, która będzie jeszcze czynna do 2 lutego, można podziwiać szopki w kształcie kopalni soli w Wieliczce, pierścienia królowej Kingi czy górskiego szałasu, wykonane z drewna, papieru, szyszek, koralików, plasteliny.

Zdj.: T. Pałka

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE