STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONKURS SZOPEK W ARCE PANA

Konkurs szopek w Arce Pana

W Arce Pana rozstrzygnięto VI Parafialny Konkurs Szopek, zorganizowany przez parafię Matki Bożej Królowej Polski oraz Szkołę Podstawową nr 101 pod honorowym patronatem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej.

Konkurs szopek w Arce Pana

Temat tegorocznej edycji brzmiał „Bożonarodzeniowa szopka ze świętymi krakowskimi oddającymi pokłon Jezusowi”.  Przyznano pięć nagród głównych. W kategorii szopka tradycyjna,  pierwsze  miejsce otrzymał Igor Godzic z rodzicami za szopkę, której tło stanowią witraże św. Jana Pawła II, św. Jadwigi Królowej i św. siostry Faustyny. Centralne miejsce zajmuje tu Grota Betlejemska, a wokół widać przedświąteczną krzątaninę. Jak piszą autorzy szopki: „Chcieliśmy pokazać, że to właśnie w naszym codziennym życiu możemy wzrastać w świętości i to właśnie tu i teraz rodzi nam się Pan Jezus”.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Lena Duś z rodzicami za szopkę z hasłem „Tu wszystko się zaczęło  i trwa 2021 lat, przy udziale świętych z Krakowa, którzy kontynuują dzieło Boga”. Święci zmierzają do szopki, przynosząc symboliczne dary: Jan Paweł II – dar dziecięcej wrażliwości, s. Faustyna – miłosierne serce, brat Albert – dobroć i chleb, św. Stanisław – odważne słowo, św. Jadwiga – hojność i modlitwę.

Trzecie miejsce zajęła Julia Majewska  z rodzicami za szopkę, będącą odwzorowaniem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W kategorii szopka nowoczesna, zwyciężyła Adrianna Molong, studentka Ignatianum, autorka szopki– rakiety, której strzelistość  symbolizuje pragnienie dosięgnięcia nieba. Jak pisze: „Kraków jest miastem świętych. Są oni obecni na co dzień, bo przecież wierzymy w świętych obcowanie. Żyli i chodzili tymi samymi ulicami, co my teraz.  św. Stanisław biskup. św. królowa Jadwiga, św. Jan Kanty, św. Kazimierz Jagiellończyk, św. s. Faustyna, św. Aniela Salawa  i św. Jan Paweł II, który kochał to miasto”.  Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała Iga Dorczuk  z mamą  za szopkę  przedstawiającą Świętą Rodzinę.

Na wystawie w Arce Pana, która będzie jeszcze czynna do 2 lutego, można podziwiać szopki w kształcie kopalni soli w Wieliczce, pierścienia królowej Kingi czy górskiego szałasu, wykonane z drewna, papieru, szyszek, koralików, plasteliny.

Zdj.: T. Pałka

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE