STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONSEKRACJA DZIEWIC

Konsekracja dziewic

Od kilkunastu lat 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, kobiety należące do Stanu dziewic (Ordo virginum) naszej archidiecezji przybywają do Katedry Wawelskiej na wieczorną uroczystą Eucharystię połączoną z Obrzędem Konsekracji Dziewic (Ordo Consecrationis Virginum).
– Ten dzień i to miejsce jest ważne dla wielu z nas, bo przed kilkunastu czy przed kilkoma laty otrzymałyśmy wtedy, przez posługę biskupa, dar konsekracji i zaślubin z Jezusem Chrystusem. Przybywamy i teraz, aby uwielbić Pana za Niepokalane Poczęcie i oddające się Bogu życie Maryi, za dar  naszej konsekracji, ale również chcemy uczestniczyć w tej uroczystości dziś i wspierać modlitewnie kolejne kobiety, które po rozeznaniu powołania do życia „w doskonałej czystości i naśladowaniu Chrystusa”, kilkuletniej formacji oraz po dopuszczeniu przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do konsekracji, zostają włączone do stanu dziewic – mówi Antonina Filek OV.

Dziewictwo konsekrowane jest najstarszą, wywodzącą się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, formą życia konsekrowanego w Kościele. Konsekracji udzielano wtedy dziewicom żyjącym w świecie. Z biegiem jednak lat całkowicie zaprzestano, przetrwał ten obrzęd  jeszcze jakiś czas tylko we wspólnotach monastycznych. Po ośmiu wiekach przerwy Sobór Watykański II dał ponownie możliwość udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. W 1970 roku promulgowano odnowione Ordo Consecrationis Virginum. W adhortacji „Vita consecrata” św. Jan Paweł II pisze: „Dziewice konsekrowane przez Biskupa łączą się szczególną więzią z Kościołem lokalnym, któremu służą z poświęceniem, chociaż pozostają w świecie. Żyjąc osobno lub wespół z innymi, są szczególnym eschatologicznym wizerunkiem niebiańskiej Oblubienicy i przyszłego życia, w którym Kościół zazna wreszcie pełni miłości do Chrystusa – Oblubieńca” /VC 7/.

Centrum życia dziewicy stanowi Eucharystia, adoracja, Liturgia Godzin, medytacja Bożego słowa. W tym roku uroczystej Mszy św. oraz Obrzędowi Konsekracji Dziewic przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Po Liturgii słowa biskup, zwracając się do dwóch kandydatek, ich krewnych, przyjaciół oraz wszystkich wiernych, nawiązał do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi i sceny  Zwiastowania. Zaznaczył, że moment konsekracji nie jest końcem drogi, ale nowym początkiem. Biskup zachęcał do troski o wiarę, do strzeżenia nadziei, rozwijania miłości, do praktykowania macierzyństwa duchowego, do modlitwy za drugich. Na koniec homilii życzył dziewicom, aby były „czystego serca”, i aby nie było w nich miejsca na nic innego poza Bożą łaską.

Po homilii, odśpiewano litanię na konsekrację dziewic, podczas której kandydatki leżą krzyżem. Następnie, ofiarowują Bogu swoje postanowienie życia w doskonałej czystości i naśladowania Chrystusa. Najważniejszym momentem obrzędu jest modlitwa konsekracyjna, która nadaje trwałość  ich świętemu postanowieniu jako liturgiczny akt mistycznych zaślubin. Dziewicy konsekrowanej przysługuje odtąd tytuł Sponsa Christi (Oblubienica Chrystusa). Na zakończenie biskup wręczył każdej z nich obrączkę jako znak zaślubin z Chrystusem oraz księgę Liturgii Godzin.

W Archidiecezji Krakowskiej do stanu dziewic  należy 53 kobiet, a 18 przygotowuje się do konsekracji.

Ordo Virginum Kraków
Zdj.: A. Wojnar

Galeria

ZOBACZ TAKŻE