STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KONSEKRACJA KOŚCIOŁA MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W KRAKOWIE-PŁASZOWIE

Konsekracja kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie

Abp Marek Jędraszewski w sobotę wieczorem konsekrował kościół Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie. Parafia erygowana w 2012 r. została powierzona duszpasterskiej trosce księży sercanów.
Komentując liturgię Słowa na uroczystość konsekracji kościoła, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na trzy wymiary kościoła. Pierwszy ma charakter materialny i dotyczy budynku świątyni. Metropolita zaznaczył, że parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie tworzyła się przez 23 lata. Mury kościoła zaczęto wznosić w roku 2003. Arcybiskup zauważył, że święta historia parafii dziś może wywoływać łzy wzruszenia, bo to, co wydawało się nierealne, staje się faktem. – Stało się to możliwe dzięki temu, że Bóg dał wam tyle sił, tyle energii, tyle ofiarności, aby doczekać dzisiejszego dnia – mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że trzeba dziękować Bogu, że natchnął duszpasterzy, którzy zdecydowali o erygowaniu parafii i budowie kościoła.

Drugi wymiar, jaki mieści się w słowie „Kościół” (pisanym przez wielkie „k”) jest owocem wiary, która ma fundament w wierze św. Piotra. Arcybiskup zaznaczył, że właśnie z wiary powstało „wielkie dzieło” jakim jest konsekrowana dziś świątynia. Metropolita zwrócił uwagę, że bardzo symboliczne było pokropienie na początku liturgii murów poświęcanej dziś świątyni, jak i żywego Kościoła, który stanowią wierni tej parafii. 

Trzeci wymiar dotyczy Kościoła triumfującego, którego wizja opisana jest w Apokalipsie. – To Kościół, który jest naszą nadzieją, Kościół przyszłości – mówił arcybiskup.

Kończąc zachęcał, aby wspomnienie poświęcenia świątyni zawsze było dniem pełnym radości. – Radości, że oto jest ten wspaniały dom, powstały dzięki wam. Że możecie tutaj gromadzić się jako lud Boży – Kościół budowany na wierze Piotra. Na wierze, która umacnia naszą nadzieję, że kiedyś, wszyscy razem spotkamy się w domu Ojca bogatego w miłosierdzie – mówił metropolita.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie została erygowana 1 grudnia 2012 r. przez kard. Stanisława Dziwisza. Troska o parafię i kościół Matki Bożej Fatimskiej w Płaszowie została powierzona księżom sercanom, a pierwszym proboszczem został ks. Florian Gruca SCJ.

Starania o budowę kościoła w tym miejscu czynił jeszcze kard. Franciszek Macharski, który zaproponował podział parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i zasugerował, aby nowa była dedykowana Matce Bożej. W 2001 r. ówczesny metropolita krakowski podarował figurę Matki Bożej Fatimskiej, która wędruje między blokami parafii w czasie nabożeństw fatimskich i kształtuje pobożność parafian.

Kościół został zaprojektowany przez inż. Józefa Dutkiewicza, który kierował też pracami budowlanymi, a nad pracami wewnątrz kościoła czuwał architekt Marcin Szczepaniak. Pierwszymi budowniczymi kościoła byli ks. Andrzej Gruszka SCJ i ks. Sławomir Knopik SCJ – proboszczowie parafii NSPJ w Płaszowie.

Poświęcenie Kościoła w Płaszowie

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE