STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ POTRZEBUJE WASZEGO ŚWIADECTWA! BIERZMOWANIE W TENCZYNKU

Kościół potrzebuje Waszego świadectwa! Bierzmowanie w Tenczynku

- Otwórzcie się na dary Ducha Świętego, dzięki którym będziecie mieć wystarczająco sił serca i umysłu, by głosić prawdę o Chrystusie i Jego Kościele. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w parafii św. Katarzyny w Tenczynku, gdzie udzielał Sakramentu Bierzmowania.

Kościół potrzebuje Waszego świadectwa! Bierzmowanie w Tenczynku

Arcybiskupa przywitał proboszcz, ks. Stanisław Salawa, który wyraził radość, że parafialna wspólnota w Tenczynku przeżywa w tym roku jubileusz 700-lecia swojego istnienia.

W homilii, metropolita zauważył, że przyjęcie Sakramentu Bierzmowania jest wejściem w wielką tradycję Kościoła i świadków wiary. Odwołał się do rozmowy św. Szczepana z Sanhedrynem, podczas której Chrystusowy uczeń nie bał się przypomnieć historii swojego narodu i wypomnieć arcykapłanom zbrodniczego skazania na śmierć Jezusa. Szczepan dał odważne świadectwo prawdzie, które potwierdził męczeńską śmiercią przez ukamienowanie.
– Jego ostatnie słowa: „Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” to jakby echo słów Jezusa: „Ojcze, w Twoje ręce, oddaje mego Ducha”. Szczepan, w swoim słowie i odchodzeniu z tego świata, dał świadectwo o śmierci i zwycięstwie Chrystusa.

Arcybiskup zwrócił uwagę na postać Szawła, wobec którego świadkowie ukamienowania Szczepana złożyli swoje szaty. Niewiele później, pod Damaszkiem spotkał on Chrystusa, dla którego przewartościował swoje życie i jako apostoł Paweł niósł Jego imię do najdalszych zakątków rzymskiego imperium.

Metropolita, zwracając się do młodzieży, przypomniał, że Sakrament Bierzmowania zobowiązuje do dawania świadectwa o Chrystusie przez słowa i czyny. Dodał, że przyjęcie darów Ducha Świętego uzdalnia do odważnego opowiadania się za Chrystusem, a także do życia według Ewangelii i codziennego praktykowania wiary. Arcybiskup podkreślił, że każdy chrześcijanin powinien bać się obrażających Boga grzechów.
– Niełatwo być świadkiem. To prawda. Umacnia nas jednak Duch Święty.

Na zakończenie, przypomniał, że otrzymane przez kandydatów krzyże są świadectwem Chrystusowej miłości, a także zwycięstwa miłości nad nienawiścią.
– Krzyż mówi o dumie każdego chrześcijanina, który dzięki łasce Ducha Świętego, jest głęboko przekonany, że krzyża trzeba bronić i że jest on prawdziwą świętością.

Przed błogosławieństwem, arcybiskup ponownie skierował do młodzieży krótkie słowo. Zwrócił uwagę, że bierzmowanie wieńczy pewien etap w życiu i jednocześnie jest początkiem głębokiego wejścia w tajemnicę Kościoła. Fakt ten niesie konieczność obrony Kościoła, szczególnie w sytuacji, kiedy wiele ludzi nie chce zrozumieć, że jego założycielem jest Chrystus.
– To jest prawda o nas. Bądźcie z niej dumni! Żyjcie w Kościele, rozwijajcie go i twórzcie jego wspaniałą przyszłość.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Bierzmowanie w Parafii w Tenczynku | Abp Marek Jędraszewski, 8.05.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE