W czasie Mszy św. odprawionej w stacyjnym kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes rozważano przykazanie miłości Boga i bliźniego, w kontekście trudnej sytuacji panującej na świecie: - Ten szczególny, trudny czas nie jest żadną przeszkodą, jest nową możliwością, by okazać z całego serca miłość Bogu i na co dzień wyjść z miłością do sióstr i braci.
Homilia nawiązywała do Ewangelii, w której uczniowie zapytali Jezusa które z przykazań jest pierwsze. Chrystus stwierdził, że najważniejsze jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Należy się zastanowić, czy każdego dnia pamięta się o tym przykazaniu, okazując miłość Bogu i pomoc bratu w potrzebie. Trudna sytuacja na świecie być może uświadomi ludziom, że najważniejszym w życiu jest miłować Boga całym sercem, a bliźniego jak siebie samego.
Jezus powiedział, że kto chce Go naśladować musi przyjąć swój krzyż. Podczas spotkania z Bernadettą Maryja stwierdziła, że nie obiecuje szczęścia w tym życiu lecz w przyszłym. Człowiek z tego świata nie zabierze żadnych ze zgromadzonych dóbr materialnych, stając przed Stwórcą może tylko przedstawić Mu w jaki sposób wypełniał przykazanie miłości Boga i bliźniego. – Obyśmy tego dobra, tej miłości zgromadzili jak najwięcej. Ten szczególny, trudny czas nie jest żadną przeszkodą, jest nową możliwością, by okazać z całego serca miłość Bogu i na co dzień wyjść z miłością do sióstr i braci.
Kościołem stacyjnym w piątek III tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika św. Wawrzyńca. W Krakowie odpowiada mu kościół Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Zbudowany przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy łączy w sobie styl neoromański z neogotykiem. We wnękach głównego ołtarza znajdują się figurki tańczących wieśniaków (niczym w historii z Lourdes), a powyżej, pomiędzy przedstawieniem św. Anny i Joachima, kopia figury Matki Bożej z Lourdes, przywieziona z Francji pod koniec XIX wieku. W świątyni znajdują się relikwie krwi św. Jana Pawła II.