STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KOŚCIÓŁ STACYJNY ŚW. AUGUSTYNA I ŚW. JANA CHRZCICIELA: SPOTKAJ SIĘ Z BOGIEM I Z CZŁOWIEKIEM

Kościół stacyjny św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela: Spotkaj się z Bogiem i z człowiekiem

– Przed nami czas spotkania z Mesjaszem, prawdziwym Słowem Bożym, obecnym w Eucharystii, ale również w człowieku – mówił ks. Marcin Rozmus podczas Mszy św. w kościele św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela.
Na początku homilii, ks. Rozmus przypomniał, że krakowska świątynia na Salwatorze jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Odwołał się do rzymskiej bazyliki stacyjnej – kościoła św. Marcelina i Piotra i zwrócił uwagę, że jej patroni, przykładem swojego życia, przyciągali innych do Boga. – Marcelin i Piotr byli tymi, którzy dbali o spotkanie, o to, by jak najwięcej ludzi mogło spotkać Chrystusa. (…) Przeżywamy czas wyjątkowego Wielkiego Postu, podczas którego zapewne mieliśmy zaplanowane różne spotkania, które miały przybliżyć nas do Boga. Ale przez III niedzielę Wielkiego Postu, która jest przed nami, wchodzimy w ten okres jeszcze mocniej – w poczuciu braku – zaznaczył. – Może ten nadchodzący Wieki Post jest dla nas wezwaniem do kultury spotkania, aby zauważyć tych, dla których do tej pory nie mieliśmy czasu? Może będzie to sam Bóg? Pozostając w domu, może będzie więcej okazji, by Go spotkać? By odezwać się do tych, którzy mieszkają z nami pod jednym dachem, a do których dawno nic nie mówiliśmy? To jest czas nawrócenia, otwarcia się na to, co niemożliwe (…). Przed nami czas spotkania z Mesjaszem, prawdziwym Słowem Bożym, obecnym w Eucharystii, ale również w człowieku – przekonywał.

Kościołem stacyjnym soboty II tygodnia Wielkiego Postu jest bazylika świętych Marcelina i Piotra na Lateranie. Świątynia została erygowana przez św. Syrycjusza, który był papieżem w latach 384-398. W głównym ołtarzu znajdują się malowidła „Męczeństwo św. Piotra i Marcelina” pędzla Gaetana Lapisa. Pod ołtarzem są relikwie św. Marcji.

Rzymskiemu kościołowi stacyjnemu soboty II tygodnia Wielkiego Postu w Krakowie odpowiada, należący do zakonu norbertanek, kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela, który powstał prawdopodobnie w 1162 roku. Znajduje się w nim późnoromański portal wejściowy z drugiej połowy XIII stulecia. Obecny wygląd kościoła pochodzi z XVII wieku. Corocznie w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się tu tradycyjny odpust zwany Emaus. Podczas oktawy Bożego Ciała w klasztorze zatrzymuje się Lajkonik, tutaj także zmierza procesja Arcybractwa Męki Pańskiej. 19 sierpnia 2002 roku, podczas pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II zatrzymał się przy kościele Sióstr Norbertanek i pobłogosławił parafię.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE