STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKA KAPLICA ŚW. BERNADETTY SOUBIROUS

Krakowska kaplica św. Bernadetty Soubirous

- Pragniemy, aby to pomieszczenie stało się miejscem żarliwej modlitwy, a jednocześnie doświadczania cudownej opieki Matki Najświętszej i naszej świętej wizjonerki – mówił proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, ks. Jacek Kuziel CM, podczas poświęcenia kaplicy św. Bernadetty Soubirous. Eucharystii przewodniczył ks. Kryspin Banko, wizytator polskiej prowincji Zgromadzenia Misji. Uroczystość odbyła się we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej.

Krakowska kaplica św. Bernadetty Soubirous

Ks. proboszcz wyjaśnił, że kaplica powstała z inicjatywy samych parafian, którzy prosili o uhonorowanie francuskiej wizjonerki i powierniczki Matki Bożej. W tym celu wyremontowano Komnatę nad Kaplicą Pojednania i utworzono kaplicę św. Bernadetty. Główne miejsce zajmuje w niej wizerunek świętej autorstwa Teresy Śliwki-Moskal i Piotra Moskala. Przedstawiono na nim postać skromnej i młodej dziewczyny, która wspólnie z Maryją odmawia różaniec. Bernadettę rozświetlają trzy źródła światła. Pierwsze pochodzi z trzymanej przez nią w dłoni świecy, drugie od Matki Bożej, a trzecie od wschodzącego słońca.

– Obraz ukazuje nastolatkę widoczną dla nas, ale wpatrzoną w nieziemskie zjawisko. Jej twarz oświetlona ciepłym blaskiem świecy, odzwierciedla uczucie, jakie zrodziło się w jej prostym sercu na widok Panienki. Ubrana jest ubogo, w płócienną koszulę nakrytą szarą, z lekka zdobioną chustą – znaną ze zdjęć Bernadetty, prosty czepek na głowie. W lewej dłoni trzyma świecę, zaś prawa jest niebezpiecznie blisko płomienia. Obrazuje to jeden z cudów, gdy w takiej samej sytuacji dłoń Bernadetty w czasie wizji nie uległa poparzeniu, zaś poddana próbie ognia przez doktora Dozous po skończonej wizji – dziewczynka odskoczyła z bólem – zaznaczył ksiądz proboszcz.

11 lutego 1858 roku, Bernadetta po raz pierwszy ujrzała Matkę Bożą, która zachęcała ją do codziennej modlitwy różańcowej i podjęcia pokuty w intencji nawrócenia grzeszników. Rok 2019 obchodzony jest w Kościele katolickim jako Rok św. Bernadetty.

Joanna Folfasińska | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Fot. Maciej Wojciechowski

Galeria

ZOBACZ TAKŻE