STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE UPAMIĘTNIAJĄCE ZMARŁYCH MUZYKÓW

Krakowskie Zaduszki Jazzowe upamiętniające zmarłych muzyków

Po raz 63. odbywają się Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Co roku w klimat listopadowych świąt wpisują się specjalne koncerty upamiętniające wielkich ludzi jazzu.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe upamiętniające zmarłych muzyków

Ważnym wydarzeniem festiwalu, który na stałe wpisał się w jego program jest zainicjowana w 1987 r. przez Jana Budziaszka Msza św. Jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana dorocznie w kościele dominikanów w Krakowie. W tym roku nabożeństwo odbędzie się 5 listopada o godz. 19.30.

– Krakowskie Zaduszki Jazzowe istnieją już 63 lat i obok festiwalu w Newport w Stanach Zjednoczonych, są jednym z najstarszych na świecie festiwali jazzowych. Głównym celem wydarzenia jest upamiętnienie znakomitych muzyków jazzowych. Festiwal udowadnia również, że muzyka jest wieczna – podkreślają organizatorzy.

W Piwnicy Pod Baranami zaprezentują się składy prowadzone przez polskich muzyków: basistę i kontrabasistę Mariana Pawlika oraz trębacza Macieja Fortunę. W kolejnych dniach zaproszeni muzycy uczczą pamięć zmarłych w tym roku kolegów: Grzegorza Grzyba, Jacka Mazura i Arethy Franklin. Artyści zagrają także m.in. dla Jarka Śmietany, Janusza Stefańskiego, Andrzeja Zauchy, Janusza Muniaka, saksofonisty, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu i zmarłego w 2018 roku Tomasza Stańki, kompozytora, trębacza i jednego z najoryginalniejszych europejskich artystów jazzowych ostatnich dekad.

Na zakończenie festiwalu w Muzeum Manggha wystąpią z towarzyszeniem swoich zespołów dwie znakomite wokalistki: Krystyna Stańko i Marianna Wróblewska.

Wydarzenie zwane jest “wędrującym festiwalem”, ponieważ odbywa się w pięciu miastach: Krakowie, Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie. Tegoroczna edycja potrwa do 10 listopada. Krakowskie koncerty zaduszkowe odbywać się będą w Kopalni Soli w Wieliczce, w Harris Piano Jazz Bar, Nowohuckim Centrum Kultury i Klubie pod Baranami.

Pierwsze Zaduszki Jazzowe obyły się 2 listopada w 1954 r. W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotkać się razem. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 r. doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, a było to pierwsze ogólnopolskie jam session, to i tak do historii przeszło jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w Zabrzu, ale już wszystkie kolejne festiwale pozostały na zawsze w Krakowie. W program Zaduszek na stałe wpisała się Msza św. Jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana od tego czasu dorocznie w kościele oo. dominikanów, zainicjowana w roku 1987 przez Jana Budziaszka. Nabożeństwo to stanowi od ponad dwudziestolecia znamienne zakończenie festiwalu.

Głównym organizatorem Krakowskich Zaduszek Jazzowych jest Stowarzyszenie Leśny Partyzant.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl.

 

KAI
Fot. krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl

ZOBACZ TAKŻE