STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „KREDKOBRANIE TRWA, UŚMIECH I RADOŚĆ POJAWIĄ SIĘ NIEBAWEM”

„Kredkobranie trwa, uśmiech i radość pojawią się niebawem”

Do końca września trwa ogólnopolska akcja charytatywna Kredkobranie. Jest to zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenia „Korzenie”. Odbywa się w całej Polsce po raz trzeci.

„Kredkobranie trwa, uśmiech i radość pojawią się niebawem”

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Pokazujemy, że dbamy o naszych Przyjaciół, Ambasadorów polskości na Kresach, stróżów polskich miejsc pamięci.

Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i ich rodziców – z ponad 90 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. Dzięki zebraniu ponad 40 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych itd., pomogliśmy prawie 1000 dzieci z Litwy i Ukrainy. W akcję mogą się włączyć całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska i osoby indywidualne.

Przez cały miesiąc wrzesień można prowadzić zbiórkę w swoich środowiskach. Do 4 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji. Dary w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów itd., a więc wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych, materiałów plastycznych w październiku trafią za wschodnią granicę, do naszych Rodaków.

Wpłat pieniężnych na rzecz akcji można dokonywać na konto nr 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE. Zebrane pieniądze przekażemy na zakup darów, szczególnie lektur i książek oraz transport darów na Kresy.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Więcej informacji na www.fundacjaignatianum.pl pod adresem kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub telefonicznie: 785-042-119.

Tomasz Konturek | Koordynator akcji
ZOBACZ TAKŻE