STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KRWIODAWCY W ŁAGIEWNIKACH

Krwiodawcy w Łagiewnikach

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin. Mszy świętej w Bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

Krwiodawcy w Łagiewnikach

Na początku Mszy świętej zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.  – Serdecznie w witam tu w Bazylice Bożego Miłosierdzia wszystkich zgromadzonych na tej Mszy świętej, a szczególnie uczestników Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która co roku w ostatnią sobotę lipca odbywa się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy dziś Bogu bogatemu w miłosierdzie za tych, którzy oddając krew ratują ludzkie życie. Wpatrujemy się w obraz Jezusa Miłosiernego, Jego przebity bok, z którego wypłynęła Krew i Woda – mówił ks. Bielas.

Rektor łagiewnickiego Sanktuarium przypomniał, że patronat Honorowy nad Pielgrzymką objął Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski. W swoim słowie Metropolita Krakowski napisał: „Organizatorom oraz wszystkim Uczestnikom Pielgrzymki życzę, by to wydarzenie stało się inspiracją do odważnego przyjęcia wezwania do zwierzenia się Chrystusowi i kształtowania życia zgodnie z Jego nauką”.

W homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił się do oddających krew. – To właśnie Wy, drodzy Pielgrzymi, jesteście dzisiaj uosobieniem słów św. Pawła Apostoła wypowiedzianych w Efezie. Trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, które on sam wypowiedział: „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Także warto pamiętać o słowach napisanych do Koryntian: „Każdy przeto niech postąpi tak, jak mu nakazuje jego serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”.  Parafrazując nieco przekornie jedno z pytań pojawiających się na portalach PCK, Caritasu i innych – czy oddawanie krwi uzależnia- odpowiadamy najpierw oficjalnym tekstem z Ministerstwa Zdrowia: „oddawanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie uzależnia”.  Natomiast, i tu musimy to dodać, i trzeba to powiedzieć – czynienie dobra, dzielenie się tym co mamy, w pewnym sensie uzależnia, to znaczy staje się dobrym nawykiem, a nawet sposobem na życie. I za to Wam, Bracia i Siostry dzisiaj z całego serca chcę podziękować. Nie tylko ja, ale myślę wszyscy, którzy widzą ważność tych wszystkich, którzy oddają swoją krew, aby innym pomóc.

Bp Chrząszcz przypomniał, że doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi oraz Szpiku Kostnego oraz osób żyjących po przeszczepach odbywa się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, „gdzie nieustannie wzbija się w niebo modlitwa, którą świętej Siostrze Faustynie przekazał Pan Jezus: „O Krwi i wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas – ufamy Tobie”.

Na koniec Eucharystii bp Chrząszcz podziękował honorowym dawcom krwi za ich piękne świadectwo. – Dziękuję za to, że jesteście i że możemy na Was zawsze liczyć. Pamiętajcie, że „radosnego dawcę Bóg miłuje”.

Na sobotnią pielgrzymkę przybyli do Łagiewnik dawcy krwi z Mielca, Zakopanego, Zabierzowa, Piekar Śląskich, Kobiernic, Tarnawy Dolnej, Sulejówka, Białegostoku, Starego Sącza, Janowca Wielkopolskiego, Brzeźnicy, Krynicy Zdrój, Łużnej, Grybowa oraz Krakowa.

Małgorzata Pabis | Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Galeria

ZOBACZ TAKŻE