STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. PROF. ANDRZEJ WITKO NOWYM DYREKTOREM MUZEUM ARCHIDIECEZJALNEGO

Ks. prof. Andrzej Witko nowym dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego

Ks. prof. Andrzej Witko został mianowany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku ks. Józefa Andrzeja Nowobilskiego, który pełnił funkcję dyrektora placówki przez ostatnich 25 lat.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Witko jest historykiem sztuki. Nowy dyrektor papieskiego muzeum w Krakowie jest kierownikiem Katedry Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Należy do najwybitniejszych w Polsce znawców sztuki hiszpańskiej.

Nowy dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie jest również członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członkiem czynnym Towarzystwa Naukowego KUL. Pełnił funkcje kierownika Katedry Historii Sztuki Nowożytnej oraz dyrektora Instytutu Historii Sztuki i Kultury PAT (dziś UPJPII).

W 2005 roku został członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Telma w Hiszpanii i członkiem Komisji Historii Sztuki PAU.

Jest autorem publikacji z zakresu historii sztuki oraz wielu książek popularyzujących kult Bożego Miłosierdzia, m. in. „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”, „Iskra Bożego Miłosierdzia”, „1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie”. Napisał również książkę o Annie Jantar.

Dotychczas, przez 25 lat, funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego pełnił ks. dr Andrzej Józef Nowobilski. To dzięki jego staraniom udało się odrestaurować kamienice przy ul. Kanoniczej 19 i 21, które są siedzibą muzeum. W obu tych domach mieszkał od 1951 do 1967 roku ks. Karol Wojtyła.

Muzeum zostało powołane do życia przez kard. Jana Puzynę w 1906 i mieściło się na Wawelu. W 1959 roku zbiory przeniesiono do poaugustiańskiego klasztoru przy kościele św. Katarzyny. Pozostały tam do momentu otwarcia nowej siedziby w 1994 roku, która powstała dzięki inicjatywie i staraniom kard. Franciszka Macharskiego.

Ośrodek gromadzi sztukę sakralną w działach malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego od XIII wieku do XIX wieku. Prezentowane są także dary papieskie oraz papieski pokój. Placówka organizuje wystawy czasowe oraz prezentuje współczesną sztukę sakralną.

 

Źródło: KAI, md / Kraków

fot.  diecezja.bielsko.pl

ZOBACZ TAKŻE