STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KS. PROF. JACEK URBAN PODCZAS NOWENNY KU CZCI ŚW. STANISŁAWA: CZASY, W KTÓRYCH ŻYJEMY TO PRÓBA WIARY

Ks. prof. Jacek Urban podczas nowenny ku czci św. Stanisława: Czasy, w których żyjemy to próba wiary

– Prosimy dziś, za wstawiennictwem św. Stanisława i św. Floriana, abyśmy z męstwem podejmowali próbę czasów, w których żyjemy – mówił ks. prof. Jacek Urban szóstego dnia nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu.

Ks. prof. Jacek Urban podczas nowenny ku czci św. Stanisława: Czasy, w których żyjemy to próba wiary

Mszy św. w szóstym dniu nowenny ku czci św. Stanisława w katedrze na Wawelu przewodniczył ks. prof. Robert Tyrała, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W homilii, ks. prof. Jacek Urban odniósł się do słów Jezusa: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce”. – Dziś, ta Ewangelia odczytywana jest we wspomnienie św. Floriana – zaznaczył i dodał, że relikwie świętego trafiły do Polski w 1184 roku za sprawą papieża Lucjusza III, który ofiarował je Kazimierzowi Sprawiedliwemu. – Po kanonizacji św. Stanisława, relikwie św. Floriana zostały umieszczone razem w tej samej wspólnej trumnie pośrodku katedry na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu – wyjaśnił.

– Co chce nam powiedzieć Kościół, zestawiając Ewangelię o Dobrym Pasterzu z postacią św. Floriana? – pytał dalej kaznodzieja i przywołał słowa kard. Karola Wojtyły wypowiedziane w 900. rocznicę sakry biskupiej św. Stanisława. Papież mówił wtedy, że święty ze Szczepanowa „z heroicznym męstwem podjął próbę swoich czasów”. – Warto odnieść to zdanie również do św. Floriana – zauważył i przypomniał, że Florian bronił podległych mu rzymskich żołnierzy i pomimo tortur, nie odstąpił od chrześcijańskiej wiary. 4 maja 304 roku, za czasów cesarza Dioklecjana, został utopiony w rzece Enns.

Ks. profesor, nawiązując do homilii Jana Pawła II, powiedział, że czasy, w których żyjemy są próbą wiary. – Każdego dnia, jako chrześcijanie, mamy z odwagą odpowiadać na próbę odebrania nam tego, co nas określa. Męstwo św. Floriana stoi u podstawy faktu, że został on patronem hutników i strażaków, a więc ludzi, którzy mają do czynienia z żywiołem ognia. Św. Florian jest również patronem klęsk elementarnych – nie tylko ognia, ale także, jak wtedy mówiono, „powietrza”, a więc epidemii. Dziś jesteśmy doświadczani próbą epidemii i dlatego do niego zwracamy nasze oczy. (….) Prosimy dziś, za wstawiennictwem św. Stanisława i św. Floriana, abyśmy z męstwem podejmowali próbę czasów, w których żyjemy – zakończył.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE