STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / KURS DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ W ROKU FORMACYJNYM 2022/2023

Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w roku formacyjnym 2022/2023

Już w październiku rozpocznie się kolejna edycja kursu przygotowawczego do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Informacje:

1. Zadaniem świeckiego pomocnika w rozdzielaniu Komunii świętej jest posługa do chorych, a w nadzwyczajnych sytuacjach pomoc w udzielaniu Eucharystii podczas liturgii,
  2. W naszej archidiecezji wiek mężczyzn, do podjęcia tej posługi, określony został w przedziale 25 do 65 lat,
  3. Rozpoczęcie 15 października 2022 roku o godzinie 9.00, w budynku Caritas Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach.
  4. Kurs obejmuje siedem zjazdów w soboty (godz. od 9.00 do 14.00), oraz trzydniowe rekolekcje (pt – nd),
  5. Koszty uczestnictwa w kursie przygotowawczym pokrywa parafia (cele organizacyjne kursu (120 zł), zakup alby i cingulum (210 zł), podręczników (40 zł), zakup bursy i cyborium (około 180 zł) i uczestnictwo w rekolekcjach (220 zł).

Terminy zjazdów

• 10.2022
  • 11.2022
  • 12.2022
  • 01.2023
  • 02.2023
  • 03.2023
  • rekolekcje 24-26.03.2023

Zgłoszenia kandydatów

Kandydat powinien wyróżniać się dojrzałością wiary, zdrową pobożnością eucharystyczną i intensywnym życiem sakramentalnym, wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu małżeńskim, rodzinnym, zawodowym i sąsiedzkim oraz odpowiednimi kwalifikacjami intelektualnymi, sprawnością psychiczną i fizyczną, aktywnym uczestnictwem w życiu parafialnym, poważaniem u wiernych, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru. By uniknąć podejrzenia o niską motywację, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej nie mogą być jednocześnie politykami, biznesmenami ani tzw. działaczami społecznymi.

Ksiądz proboszcz wybranych kandydatów zgłasza u diecezjalnego duszpasterza pomocników w udzielaniu Komunii świętej, ks. Artura  Czepiela (Kuria Metropolitalna, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków). Zgłoszenia należy dokonać na specjalnej karcie zgłoszeniowej (wzór karty można znaleźć na stronie internetowej nadzwyczajnych szafarzy.  Należy także dostarczyć dwa zdjęcia. Kandydatów można zgłaszać do 15 października.